Pęknięcie u lefebrystów?

Z wypowiedzi niektórych przedstawicieli Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X można wnioskować, że lefebryści nie są zgodni co do odpowiedzi, jaką pragną udzielić Stolicy Apostolskiej – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.

Włoski watykanista odnosi się do listu wystosowanego do wiernych na początku listopada przez przełożonego dystryktu brytyjskiego (obejmującego także kraje skandynawskie), ks. Paula Morgana. Relacjonuje on spotkanie 28 odpowiedzialnych Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X jakie odbyło się 7 października w Albano pod Rzymem. Zastanawiano się tam nad odpowiedzią lefebrystów na preambułę doktrynalną przekazaną 14 września b.r. przełożonemu Bractwa, bp Bernardowi Fellay'owi przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, kard. Williama Levadę. Zaznacza, że bp Fellay nie wręczył tekstu watykańskiego dokumentu, a jedynie go omówił, obawiając się zapewne przecieków medialnych. Ubolewa, że Stolica Apostolska nie uznała istniejącego jego zdaniem rozdźwięku między nauczaniem tradycyjnym a tekstami soborowymi, podkreślając hermeneutykę kontynuacji i utrzymując, że nowe nauczanie zawiera w sobie i rozwija dawne. Ks. Morgan zaznacza, że preambuła doktrynalna zawiera elementy, które Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nieustannie odrzucało, jak uznanie liturgii posoborowej oraz nauczania Vaticanum II przedstawionego w Katechizmie Kościoła Katolickiego z 1992 roku. Natomiast Tornielli ze swej strony zauważa, że słowa podkreślające hermeneutykę kontynuacji zostały wypowiedziane osobiście przez Benedykta XVI 22 grudnia 2005 r.

Włoski watykanista cytuje wypowiedź przełożonego brytyjskich lefebrystów, który stwierdza, że niektórzy uczestnicy spotkania w Albano stwierdzili, iż preambuła doktrynalna jest wyraźnie nie do przyjęcia i że nie nadszedł moment na zawarcie konkretnej umowy, dopóki kwestie doktrynalne pozostają w zawieszeniu. Postanowiono tam, że Bractwo Kapłańskie św. Piusa X powinno nadal podczas ewentualnych dalszych kontaktów z Watykanem naciskać na kwestie doktrynalne. Jest to więc- zauważa Tornielli odrzucenie propozycji Stolicy Apostolskiej na całej linii. Na wypowiedź ks. Morgana zareagował dom generalny Bractwa. W wydanym dziś (2 listopada) komunikacie nawiązano do „różnych komentarzy” pojawiających się w mediach po spotkaniu w Albano z 7 października i podkreślono, że jedynie Dom Generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X jest upoważniony do wydania komunikatu oficjalnego czy autoryzowanego komunikatu na ten temat.

Tornielli zaznacza, że wspomniane komentarze wskazują na aktualne trudności i kontestację jakiej doznaje we własnym gronie przełożony lefebrystów, bpa Fellay. Przeciw przyjęciu preambuły doktrynalnej i proponowanemu porozumieniu ze Stolicą Apostolską mieli się podobno wypowiedzieć dwaj inni biskupi tradycjonalistyczni obecni w Albano, Tissier de Mallerais i Alfonso de Gallareta. Natomiast czwarty, jeszcze mniej skłonny do ustępstw, Richard Williamson, nie był w Albano.

Na początku roku 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki z biskupów-lefebrystów, wyświęconych bez zgody papieża przez abp Marcela Lefebvre’a 30 czerwca 1988, a od października 2009 do kwietnia 2011 toczyły się rozmowy komisji mieszanej. W trakcie ośmiu jej spotkań wskazano i zgłębiano istotne trudności doktrynalne. Rozmowy pozwoliły na wyjaśnienie stanowisk i ich motywacji.

Kongregacja Nauki Wiary uważa za podstawę pełnego pojednania Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze Stolicą Apostolską akceptację preambuły doktrynalnej, która wyraża niektóre zasady doktrynalne oraz kryteria interpretacji nauki katolickiej niezbędne, by zapewnić wierność Magisterium Kościoła i sentire cum Ecclesia (odczuwania z Kościołem), pozostawiając jednocześnie otwartymi do uprawnionej dyskusji studium i wyjaśnienie teologiczne szczegółowych wyrażeń czy sformułowań obecnych w tekstach II Soboru Watykańskiego i w Magisterium posoborowym”. Podczas spotkania kard. Levady z bpm Fellay'em 14 września br. zaproponowano pewne elementy rozwiązania sytuacji kanonicznej Bractwa po ewentualnym pojednaniu.

Obecnie do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X należy 551 księży. Ma ono 6 seminariów duchownych w Szwajcarii, Francji Niemczech, Argentynie, USA i Australii.

«« | « | 1 | » | »»
 • jhs
  03.11.2011 12:13
  A więc mamy konkretny dowód, że Bractwo nie jest takim monolitem, jak to przedstawiają jego oponenci. Z drugiej zaś strony widzimy, że chęć pogodzenia z Rzymem jest bardzo silna u wielu członków. Oby Pan Bóg pokierował ich decyzją tak, by wypłynęło zeń dobro dla Jego Kościoła.
 • Krzysztof Postek
  03.11.2011 14:07
  Dywagacje "wloskiego watykanisty" sa na poziomie analizowania nauki Kosciola w oparciu o wypowiedzi ks. Bonieckiego. Skoro istnieja rozdzwieki ale nikt nie kwestionuje wladzy biskupa Fellaya w Bractwie, to w czym problem? I czemu insynuuje sie, ze bp Fellay ma zdanie inne od swoich wspolbraci.

  Ludzie, zwyczajnie, pojawila sie nieuprawniona wypowiedz i tyle. I to nie znaczy jeszcze ze sie zra miedzy soba.
 • katolik
  04.11.2011 08:56
  7 października 2011 r. w Albano we Włoszech odbyło się spotkanie władz Bractwa Św. Piusa X, podczas którego przełożony generalny Bractwa, J.E. bp Bernard Fellay, przedstawił treść „preambuły doktrynalnej”, którą otrzymał 14 września br. w Rzymie od kard. Wilhelma Levady, prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

  Dwudziestu ośmiu członków władz Bractwa Św. Piusa X obecnych na posiedzeniu – rektorów seminariów i przełożonych dystryktów z całego świata – wyraziło jednogłośnie wolę zachowania nieskażonej i pełnej wiary, pamiętając naukę, jaką za wzorem św. Pawła pozostawił im abp Marceli Lefebvre: „tradidi quod et accepi – podałem wam, co też otrzymałem” (1 Kor 15, 3).

  Nie ma możliwości pojednania z Rzymem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9