- Nie wszyscy Żydzi są przeciwni beatyfikacji Piusa XII, a niektórzy uważają nawet, że Izrael powinien mu przyznać tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Przypomniał o tym kard. Kurt Koch, spotykając się z amerykańskimi środowiskami żydowskimi.
Odbywa on swą pierwszą podróż do USA, odkąd od ponad roku kieruje w Watykanie Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Kard. Koch, który jest zarazem przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, miał 30 października wykład na uniwersytecie Seton Hall w South Orange (stan New Jersey) koło Nowego Jorku. Mówił o kwestiach teologicznych i perspektywach dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Spotkał się tam następnie z ok. 60 przedstawicielami Rady Ośrodków ds. Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich. Byli wśród nich rabini i duchowni chrześcijańscy zajmujący się z dialogiem z judaizmem.
Odpowiadając na ich pytania, szwajcarski purpurat odniósł się do wciąż ponawianych żądań udostępnienia archiwów watykańskich z okresu pontyfikatu Piusa XII. Uważa on, że ich otwarcie, które będzie możliwe za jakieś trzy do czterech lat, nie wniesie już nic nowego w sprawę stawianych temu Papieżowi zarzutów o milczenie wobec zagłady Żydów. Inne z pytań zadanych kard. Kochowi na uniwersytecie Seton Hall dotyczyło stwierdzeń z jego artykułu w L’Osservatore Romano z 7 lipca o znaczeniu Chrystusowego krzyża dla pojednania chrześcijan z wyznawcami judaizmu. Szef watykańskiej dykasterii powtórzył wyjaśnienie, które dał 29 lipca na łamach tego watykańskiego dziennika w odpowiedzi na opublikowane tam również zastrzeżenia głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segni: właśnie wychodząc od tajemnicy krzyża chrześcijanie są zobowiązani do pojednania. Jak można się było spodziewać, pewne wypowiedzi gościa z Watykanu spotkały się z krytykami części uczestników spotkania na amerykańskim uniwersytecie. Zastrzeżenia niektórych budziło też częste cytowanie przez niego rabina Jacoba Neusnera, którego tak ceni Benedykt XVI, jednak wielu żydów ma opinie odmienne.
Kontrowersje podczas pierwszej amerykańskiej podróży obecnego przewodniczącego Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem dowodzą, że dialog chrześcijańsko-żydowski nie jest łatwy. Trzeba się też liczyć z wielością opinii wyznawców judaizmu. 31 października kard. Koch był jeszcze w Żydowskim Seminarium Teologicznym, a później spotkał się z Międzynarodowym Żydowskim Komitetem Konsultacji Międzyreligijnych. Organizacja ta, jak powiedział jej szef Lawrence Schiffman, nie zajmuje oficjalnego stanowiska co do beatyfikacji Piusa XII, ale również domaga się otwarcia archiwów watykańskich. Niezależnie od tej kwestii Komitet wyraził jednak zadowolenie ze spotkania z kard. Kochem. Obecnie przewodniczący watykańskiego Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem przebywa w Waszyngtonie gdzie m.in. składa wizytę w Muzeum Holokaustu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.