Franciszkanie dwa razy w roku obchodzą Wszystkich Świętych - 1 listopada i 29 dnia tego miesiąca, gdy przypada wspomnienie świętych Zakonu Serafickiego.
Podobnie ma się sprawa z dniem zadusznym. Raz franciszkanie obchodzą z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - 2 listopada, a raz wspomnienie tylko swoich wiernych zmarłych wielkiej franciszkańskiej rodziny - 3 listopada.
We Wszystkich Świętych zakonnicy dziękują Bogu za piękne życie swoich sióstr i braci, i cieszą się ich szczęściem wiecznym – niebem. W Zaduszki proszą Boga o miłosierdzie i udział w radości życia wiecznego dla swoich zmarłych sióstr, braci, krewnych i dobrodziejów.
Za nich – podobnie jak wszyscy wierzący – przez pierwsze osiem dni listopada zdobywają odpust zupełny, a przez pozostałe dni tego miesiąca – odpust cząstkowy. Nawiedzają wówczas w stanie łaski uświęcającej ich groby.
Praktykują też inne formy pomocy zmarłym, do których na co dzień zachęcają wiernych w swoich świątyniach. Celebrują msze święte za zmarłych, wykonują dobre uczynki w intencji tych, którzy odeszli i podejmują za nich dzieła pokutne.
Franciszkanie 1 listopada – zgodnie z Regułą św. Franciszka - rozpoczynają post, który potrwa do Bożego Narodzenia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.