Franciszkanie świętują podwójnie

KAI |

publikacja 31.10.2011 11:18

Franciszkanie dwa razy w roku obchodzą Wszystkich Świętych - 1 listopada i 29 dnia tego miesiąca, gdy przypada wspomnienie świętych Zakonu Serafickiego.

Franciszkanie świętują podwójnie Wikipedia (PD) Komunia świętych i archaniołów w Niebie, obraz Albrechta Dürera

Podobnie ma się sprawa z dniem zadusznym. Raz franciszkanie obchodzą z całym Kościołem wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych - 2 listopada, a raz wspomnienie tylko swoich wiernych zmarłych wielkiej franciszkańskiej rodziny - 3 listopada.

We Wszystkich Świętych zakonnicy dziękują Bogu za piękne życie swoich sióstr i braci, i cieszą się ich szczęściem wiecznym – niebem. W Zaduszki proszą Boga o miłosierdzie i udział w radości życia wiecznego dla swoich zmarłych sióstr, braci, krewnych i dobrodziejów.

Za nich – podobnie jak wszyscy wierzący – przez pierwsze osiem dni listopada zdobywają odpust zupełny, a przez pozostałe dni tego miesiąca – odpust cząstkowy. Nawiedzają wówczas w stanie łaski uświęcającej ich groby.

Praktykują też inne formy pomocy zmarłym, do których na co dzień zachęcają wiernych w swoich świątyniach. Celebrują msze święte za zmarłych, wykonują dobre uczynki w intencji tych, którzy odeszli i podejmują za nich dzieła pokutne.

Franciszkanie 1 listopada – zgodnie z Regułą św. Franciszka - rozpoczynają post, który potrwa do Bożego Narodzenia.