Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch oczekuje ważnych impulsów od Dnia Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie, który 27 października odbędzie się w Asyżu
To zwołane z inicjatywy Benedykta XVI spotkanie ma podkreślić ważną rolę religii w działaniach na rzecz pokoju – oświadczył arcybiskup 26 października w Bonn. Wyraził przy tym przekonanie, że „prawdziwy pokój nie będzie mógł zapanować dopóty, dopóki religie nie będą się wzajemnie szanowały i dopóki nie zostanie zagwarantowana godność każdego człowieka”.
Dialog międzyreligijny leży w sposób szczególny na sercu Benedyktowi XVI – zapewnił arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego. Przypomniał, że podczas swej niedawnej wizyty w Niemczech papież miał dwa „poruszające spotkania” z przedstawicielami islamu i judaizmu. Podczas nich „z przekonaniem, a zarazem z wielkim szacunkiem wobec innych religii Ojciec Święty wyjaśnił, że chodzi mu o to, aby religie umacniały wiarę w Boga i wnosiły widoczny wkład w sprawę pokoju” – stwierdził arcybiskup.
Zwrócił uwagę, że „jeśli – również w dialogu międzyreligijnym – będziemy z całą powagą szukali prawdy, to będziemy zdolni do pokoju i dokonamy przełomu, kierując się zasadami sprawiedliwości”. Zdaniem przewodniczącego episkopatu, „dzięki pokojowemu dialogowi religii chrześcijanie mogą świadczyć o Bogu, który jest miłością”.
Do Miasta św. Franciszka przybędzie jutro na zaproszenie papieża ponad 300 delegatów z 31 Kościołów chrześcijańskich i 12 religii z ponad 50 krajów. Po raz pierwszy będą w takim spotkaniu uczestniczyli również ludzie niewierzący. Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. Jego uczestnicy wypowiedzą się przeciw instrumentalizowaniu religii i przeciw wszelkiej przemocy w imię Boga.
Dzień odbędzie się w 25. rocznicę historycznego międzynarodowego i międzyreligijnego spotkania modlitewnego w intencji pokoju, zwołanego do Asyżu 27 października 1986 roku przez Jana Pawła II.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.