Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Wojciech Polak jest najpoważniejszym kandydatem na stanowisko sekretarza Konferencji Episkopatu Polski - dowiedziała się w piątek PAP z dwóch niezależnych źródeł zbliżonych do episkopatu.
W piątek, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpocznie się o godz. 11 w Przemyślu, biskupi wybiorą spośród swego grona nowego sekretarza generalnego KEP. Sprawujący od czterech lat tę funkcję abp Stanisław Budzik został mianowany metropolitą lubelskim.
Według źródeł PAP, najpoważniejszym kandydatem jest bp Polak, który sprawuje urząd przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jego konkurentami mają być biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski i biskup pomocniczy diecezji koszalińskiej Krzysztof Zadarko.
Kandydaci na to stanowisko są zgłaszani przez biskupów podczas obrad. Każdy biskup ma prawo zgłosić własnego kandydata. Wybrany zostaje ten kandydat, który w głosowaniu tajnym otrzyma najwięcej głosów. Wybór nowego sekretarza generalnego KEP jest zaplanowany podczas sesji popołudniowej.
Zgodnie ze statutem KEP, sekretarz generalny kieruje pracami Sekretariatu, który jest organem Konferencji Episkopatu Polski wspierającym Konferencję i jej przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań.
Sekretarz generalny jest wybierany spośród członków Konferencji przez zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje.
Sekretarz generalny może być delegowany przez przewodniczącego Konferencji do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej.
Sekretarza generalnego wspomaga zastępca, zatwierdzany i odwoływany przez zebranie plenarne na jego wniosek. Sekretarzowi podlega biuro prasowe KEP, kierowane przez rzecznika Konferencji, wybranego przez zebranie plenarne.
Pierwszym sekretarzem generalnym Episkopatu Polski w wolnej Polsce, w latach 1993-1998, był biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej i profesor kanonicznego prawa procesowego bp Tadeusz Pieronek.
Po biskupie Pieronku sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1998-2007 biskup pomocniczy diecezji katowickiej Piotr Libera. Od 2007 roku funkcję tę pełnił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Budzik.
W czasach PRL-u w latach 1946-1968 funkcję te pełnił pomocniczy biskup warszawski Zygmunt Choromański, a w latach 1969-1993 abp Bronisław Dąbrowski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.