Bractwo Kapłańskie św. Piusa X pragnie pogłębić studium preambuły doktrynalnej, którą 14 września b.r. wręczył jego przełożonemu generalnemu, bp. Bernardowi Fellay’owi prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. William Levada.
Stwierdzenie to wraz z zapowiedzią wypracowania odpowiedzi na propozycje watykańskie w „rozsądnym czasie” znajdujemy w komunikacie z wczorajszego spotkania kierownictwa lefebrystów w Albano pod Rzymem.
Jak informuje Bractwo Kapłańskie św. Piusa X podczas wczorajszego spotkania w Albano bp Bernard Fellay przedstawił zgromadzonym treść preambuły doktrynalnej, która nadal pozostaje dokumentem poufnym. Wzięło w nim udział 28 odpowiedzialnych: rektorów seminariów i przełożonych dystryktów z całego świata. Wyrazili oni „głęboką jedność w woli zachowania wiary w swej integralności i pełni, pragnąc być wiernymi nauce jaką im pozostawił, w ślad za św. Pawłem abp Marcel Lefebvre: tradidi quod et accepi (1 Kor 15, 3), przekazałem wam ...to, co przejąłem”- czytamy w komunikacie.
Jednocześnie stwierdzono, że po wczorajszym spotkaniu roboczym studium preambuły doktrynalnej będzie kontynuowane na poziomie Rady Generalnej Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, gdzie pogłębiona analiza przez przełożonego generalnego i jego dwóch asystentów, księży Niklausa Pflugera i Alaina-Marca Nély’ego pozwoli na przedstawienie w rozsądnym terminie odpowiedzi na propozycje Stolicy Apostolskiej.
Na początku roku 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki z biskupów-lefebrystów, wyświęconych bez zgody papieża przez abp Marcela Lefebvre’a 30 czerwca 1988, a od października 2009 do kwietnia 2011 toczyły się rozmowy komisji mieszanej. W trakcie ośmiu jej spotkań wskazano i zgłębiano istotne trudności doktrynalne. Rozmowy pozwoliły na wyjaśnienie stanowisk i ich motywacji.
Kongregacja Nauki Wiary uważa za podstawę pełnego pojednania Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ze Stolicą Apostolską akceptację preambuły doktrynalnej, która wyraża niektóre zasady doktrynalne oraz kryteria interpretacji nauki katolickiej niezbędne, by zapewnić wierność Magisterium Kościoła i sentire cum Ecclesia (odczuwania z Kościołem), pozostawiając jednocześnie otwartymi do uprawnionej dyskusji studium i wyjaśnienie teologiczne szczegółowych wyrażeń czy sformułowań obecnych w tekstach II Soboru Watykańskiego i w Magisterium posoborowym”. Podczas spotkania kard. Levady z bpm Fellay'em 14 września br. zaproponowano pewne elementy rozwiązania sytuacji kanonicznej Bractwa po ewentualnym pojednaniu.
Obecnie do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X należy 551 księży. Ma ono 6 seminariów duchownych w Szwajcarii, Francji Niemczech, Argentynie, USA i Australii.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.