- Skuteczna profilaktyka nie polega na moralizowaniu czy odstraszaniu od alkoholu, lecz na uczeniu mądrej sztuki postępowania, dzięki której nastolatek radzi sobie z samym sobą i z codziennym życiem własną mocą, bez "pomocy" alkoholu czy innych środków psychotropowych - uważa ks. Marek Dziewiecki, który uczestniczył w konferencji z okazji 25-lecia działalności Klubu Abstynenta "Victoria" w Radomiu. Rocznie z pomocy ośrodka korzysta ok. 500 osób.
Konferencja "Rola rodziny w profilaktyce uzależnień i rozwiązywaniu problemów alkoholowych" odbyła się 28 września w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. W spotkaniu uczestniczyli również Katarzyna Łukowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i psycholog Adam Kłodecki, kierownik Oddziału Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Ks. Marek Dziewiecki mówił, że gdy ktoś z dorosłych czy nastolatków popada w problemy alkoholowe lub inne uzależnienia, to sam zainteresowany początkowo nie zdaje sobie sprawy z krzywdy, jaką sobie wyrządza. - Początki wchodzenia w uzależnienie są wręcz subiektywnie miłe, gdyż wiążą się z poprawianiem sobie nastroju i zapominaniem o życiowych problemach. Właśnie dlatego pierwszą ofiarą popadania w alkoholizm nie jest alkoholik, lecz jego bliscy. Najbardziej cierpią współmałżonek i dzieci oraz rodzice osoby uzależnionej - mówił prelegent.
- Na szczęście rodzina nie tylko jest pierwszą ofiarą uzależnień, ale też ma największe możliwości oddziaływania profilaktycznego oraz przezwyciężania problemów alkoholowych, jeśli się takie pojawią. Skuteczna profilaktyka nie polega na moralizowaniu czy odstraszaniu od alkoholu, lecz na uczeniu mądrej sztuki postępowania, dzięki której dany nastolatek radzi sobie z samym sobą i z codziennym życiem własną mocą, bez "pomocy" alkoholu czy innych środków psychotropowych. Z kolei skuteczne rozwiązywanie problemów alkoholowych zaczyna się od mądrej, a w tym przypadku "twardej" miłości bliskich wobec osoby, która nadużywa alkoholu. Taka mądra, "twarda" miłość oznacza stosowanie zasady: "ponieważ ciebie kochamy, to nie przeszkadzamy ci ponosić konsekwencje nadużywania alkoholu, gdyż tylko wtedy możesz się zastanowić i zmienić sposób postępowania". Aby taka mądra miłość była możliwa, bliscy osoby uzależnionej powinni poznać mechanizmy choroby alkoholowej i wyjść z ukrycia, na przykład włączyć się do grupy Al-Anon czy do Klubu Abstynenta - powiedział ks. Dziewiecki.
Klub Abstynentów Wzajemnej Pomocy "Victoria" skupia osoby uzależnione od alkoholu i członków ich rodzin. Podstawowym zadaniem jest praca terapeutyczna polegająca na dzieleniu się informacjami o własnych przeżyciach i doświadczeniach związanych z utrzymaniem abstynencji. Współuzależnieni członkowie rodzin otrzymują wsparcie w swoich poczynaniach z osobą uzależnioną. Efektem pracy stowarzyszenia są osoby zachowujące kilkuletnią i kilkunastoletnią abstynencję, co powoduje odbudowywanie pozytywnych reakcji rodzinnych i społecznych.
Według prowadzonego rejestru członków klubu średnio rocznie przewija się przez świetlicę ok. 500 osób. Są to głównie osoby kierowane przez: Poradnię Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, Sądy powszechne, kuratorów sądowych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na stałe w ewidencji klubu zarejestrowanych jest 93 członków klubu. Głównym zadaniem jest praca terapeutyczna z alkoholikami i członkami ich rodzin.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.