"Witamy w domu, Ojcze Święty!" - powiedział prezydent Niemiec Christian Wulff podczas ceremonii powitania papieża Benedykta XVI, który rozpoczął w czwartek przed południem czterodniową wizytę w swojej ojczyźnie.
Uroczystość odbyła się na dziedzińcu berlińskiego zamku Bellevue, siedziby niemieckiego prezydenta, w asyście kompanii reprezentacyjnej Bundeswehry.
W powitalnym przemówieniu Benedykt XVI zwrócił uwagę, że w społeczeństwie "narasta obojętność wobec religii". Zdaniem papieża, ludzie w coraz większym stopniu kierują się myśleniem utylitarnym podejmując decyzje, a prawdę wiary postrzegają jako przeszkodę.
"Jednak nasze współistnienie wymaga pewnego fundamentu, w przeciwnym razie każdym będzie kierować indywidualizm. Religia jest jedną z tych podstaw udanego wspólnego życia" - powiedział Benedykt XVI. Jak dodał, aktualne pozostają słowa XIX-wiecznego biskupa i reformatora Wilhelma von Kettlera: "Tak jak religia potrzebuje wolności, tak też wolność potrzebuje religii".
"To, że są wartości, którymi nic i nikt nie może manipulować, jest właściwą gwarancją naszej wolności" - podkreślił papież, dodając, że wolność nie jest możliwa także bez solidarności międzyludzkiej.
Benedykt XVI mówił też o konieczności "jasnego spojrzenia na ciemne strony historii Niemiec, by wyciągnąć naukę z przeszłości i czerpać impulsy, konieczne do życia w czasach współczesnych".
Prezydent Wulff wyraził nadzieję, że wizyta papieża wzmocni chrześcijan i ich zaangażowanie oraz pomoże wszystkim odnaleźć orientację i wzorce. "Miliony ludzi czekają z wielką radością i wielką ciekawością na najbliższe dni" - powiedział.
Prezydent zauważył, że papież przybywa do kraju, który "przed 22 laty przeżył cud pokojowej rewolucji i przywrócenia jedności ojczyzny i Europy". "Nie byłoby to możliwe bez Jana Pawła II, katolickich robotników w Polsce oraz chrześcijańskich Kościołów w dawnej NRD, które dały schronienie poszukującym wolności" - podkreślił Wulff.
Zwrócił jednak uwagę na trudności, jakie przeżywa wiara chrześcijańska w Niemczech, gdzie "Kościół na nowo musi określić swoje miejsce w pluralistycznym społeczeństwie". "Wielu ludzi prowadzi poszukiwania" - zauważył.
Zdaniem niemieckiego prezydenta, często poruszany przez papieża temat relacji między wiarą a rozumem, "nie jest czysto akademicką debatą". "Wobec kryzysów ekologicznych i gospodarczych, niepokojów i niesprawiedliwości na świecie, poczucia niepewności i wykorzenienia, narasta tęsknota za sensem. Z tym wiąże się wielka szansa, ale także wielka odpowiedzialność Kościołów i wspólnot religijnych" - powiedział polityk.
Dlatego - dodał - tak ważne jest, by Kościoły pozostały bliskie ludziom. "To niezbędne dla spójności społecznej" - powiedział.
Wulff zaznaczył też, że słuszny jest rozdział Kościoła od państwa. "Ale Kościół nie jest społeczeństwem równoległym. Jest częścią naszego społeczeństwa, naszego świata i naszych czasów. Dlatego ciągle stoi przed nowymi wyzwaniami. Jakie jest miejsce świeckich względem księży, kobiet względem mężczyzn? Co robi Kościół, by przezwyciężyć podział na katolików, ewangelików i prawosławnych?" - wymieniał prezydent, dodając, że cieszy się z ekumenicznych aspektów wizyty papieża.
Po uroczystości powitania papież i prezydent Niemiec przeprowadzili rozmowę w cztery oczy. Następnie Benedykt XVI udał się do Akademii Katolickiej w Berlinie na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.
Wizyta papieża potrwa do niedzieli. Oprócz Berlina odwiedzi on diecezje Erfurtu i Fryburga Bryzgowijskiego.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).