Albania i Kosowo: Mocni katolicy

W Kosowie widziałem Kościół żywy i szanowany – oznajmił delegat apostolski w tym kraju abp Juliusz Janusz. Zakończył on tam swoją pierwszą wizytę.

Watykański dyplomata, który jest zarazem nuncjuszem apostolskim w Słowenii, wziął udział w uroczystościach związanych z 14. rocznicą śmierci matki Teresy z Kalkuty. W stołecznej Prisztinie znajduje się sanktuarium błogosławionej, której rodzice byli Albańczykami pochodzącymi właśnie z Kosowa.

Watykański dyplomata spotkał się po raz pierwszy z ministrem spraw zagranicznych rządu Kosowa, Enverem Hoxhayem. Po rozmowach w komunikacie ministerialnym napisano, że abp Janusz miał powiedzieć, iż „wróci niebawem z dobrymi wiadomościami z Watykanu”. Prasa międzynarodowa błędnie zinterpretowała to zdanie jako zapowiedź rychłego uznania przez Stolicę Apostolską niepodległości Kosowa. Watykański rzecznik prasowy ks. Federico Lombardi SJ zdementował jednak tę niespodziewaną informację z Bałkanów i podkreślił, że w sprawie uznania niepodległości Kosowa nie zaszły żadne zmiany.

Z kolei o kościele w Albanii, kraju sąsiadującym z Kosowem ciepło wypowiadał się podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum. Albania nauczyła mnie, że kapłan musi umieć ryzykować wszystkim dla Chrystusa – wyznał . Ks. Segundo Tejado Muñoz spędził w Albanii dziewięć lat. Trafił tam zaraz po upadku komunizmu. Była to jego pierwsza kapłańska misja. Tam dowiedział się o heroizmie Kościoła katolickiego. O duchownych i świeckich, którzy życiem płacili za wierność Bogu i Papieżowi.

Proszę zauważyć – powiedział hiszpański prałat portalowi organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie – że w Albanii nigdy nie udało się stworzyć Kościoła patriotycznego, podporządkowanego reżimowi. Komuniści nie znaleźli po prostu biskupów, kapłanów czy zwykłych wiernych, którzy byliby gotowi na współpracę. Kościół w Albanii wybrał radykalną drogę męczeństwa – podkreślił ks. Tejado Muñoz, opowiadając o swych spotkaniach z albańskimi katolikami, którzy przetrwali komunistyczną gehennę. Przyznał też, że tę gotowość do ryzykowania wszystkim, której nauczył się w Albanii, przywiózł ze sobą do Watykanu: „Każdego dnia, jako kapłan, muszę ryzykować moim życiem dla Chrystusa” – podkreślił.

Zdaniem podsekretarza charytatywnej dykasterii Kościół w Albanii ponownie stanął na nogi dzięki oparciu, jakie znalazł w Matce Teresie z Kalkuty. Uwierzyliśmy w jej życiowe motto: dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych – wyznaje ks. Tejado Muñoz. To bardzo ważne, że w tym momencie dziejów Albania mogła czerpać z przykładu tej wielkiej Albanki – powiedział podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” w wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7