„To decyzja, (...) która sprzyja jedynie grupom interesu czerpiącym ogromne zyski z handlu alkoholem. Szkodzi zaś obywatelom, o których dobro powinni się troszczyć parlamentarzyści” – tak Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości skrytykował przyjęcie przez Sejm poprawek umożliwiających sprzedaż piwa na stadionach podczas meczów piłkarskich. Oświadczenie w jego imieniu wydał przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski.
31 sierpnia Sejm odrzucił poprawkę Senatu, utrzymującą zakaz podawania alkoholu na imprezach masowych m.in. podczas meczów piłkarskich. Możliwość sprzedaży i picia napojów zawierających do 3,5 proc. alkoholu przewiduje nowela ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Oto pełny tekst stanowiska Zespołu:
„W ostatnim dniu sierpnia, który Kościół w Polsce przeżywa jako miesiąc abstynencji, Sejm RP ostatecznie przegłosował zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw, które umożliwiają handel alkoholem na stadionach piłkarskich.
To decyzja zasługująca na surową krytykę. Decyzja, która sprzyja jedynie grupom interesu czerpiącym ogromne zyski z handlu alkoholem. Szkodzi zaś obywatelom, o których dobro powinni się troszczyć parlamentarzyści. Zwiększanie fizycznej dostępności alkoholu, ale również umożliwienie jego jeszcze skuteczniejszej promocji, stoi w sprzeczności z duchem Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu problemom alkoholowym. Jest także wyrazem całkowitego braku wiedzy o skutecznej profilaktyce, a może wręcz złej woli pomysłodawców przedmiotowych zmian oraz posłów, którzy je poparli. To ich sumienia obarczone zostaną każdym pojedynczym przypadkiem zmarnowanego życia młodego człowieka, każdym cierpieniem i każdą tragedią, która spowodowana zostanie nadmierną dostępnością alkoholu w grupie szczególnego ryzyka, w którą uderzają przyjęte regulacje. Skutki tych przepisów dotkną bowiem konkretnych osób, konkretnych rodzin, konkretnych środowisk.
Mimo chwilowego niepowodzenia dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w działania na rzecz stanowienia dobrego prawa, chroniącego trzeźwość społeczeństwa. Niech to zaangażowanie obejmie również inne sfery naszej chrześcijańskiej i obywatelskiej aktywności. Niech zdolność troski o trzeźwość Polaków będzie jednym z kryteriów decydujących o naszej ocenie osób kandydujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości nie rezygnuje z dalszej walki o zablokowanie szkodliwych zmian. Zachowujemy w pamięci wyrazy poparcia, jakie ówczesny Marszałek Sejmu, a dzisiaj już Prezydent RP – Bronisław Komorowski - przekazał po udanej interwencji przy pierwszej próbie wprowadzenia tych zmian w 2009 roku. Mamy zatem nadzieję, że podczas podejmowania decyzji o podpisaniu przesłanych przez Sejm ustaw, Pan Prezydent po raz kolejny da świadectwo troski o trzeźwość Polaków, przede wszystkim tych najmłodszych.
Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości”
Przeczytaj komentarz Prezydencie, broń zdrowego rozsądku
W poniedziałkowych uroczystościach wzięło udział około 50 byłych więźniów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.