Niemcy: Papieska wizyta będzie przełomem

„Pielgrzymka Papieża do Niemiec odbędzie się w dobrym momencie dla tamtejszego Kościoła” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim w Berlinie nuncjusz apostolski w Niemczech

Abp Jean-Claude Périsset przyznał, że Kościół w tym kraju przeżywa trudny czas i wizyta Ojca Świętego w drugiej połowie września będzie okazją do wzmocnienia wiary niemieckich katolików. Według nuncjusza czterodniowy pobyt Benedykta XVI w ojczyźnie będzie miał też przełomowe momenty dla dialogu ekumenicznego oraz ważne impulsy dla niemieckiego społeczeństwa.

Abp Périsset stwierdził, że niemieckie społeczeństwo pogrążone jest w konsumpcjonizmie i potrzebuje wyższych wartości. Jego zdaniem to nie przypadek, że na budynku niemieckiego parlamentu widnieje napis „Narodowi niemieckiemu”. W swojej przemowie przed posłami Papież odniesie się do całego narodu, do wszystkich Niemców. „Wartości religijne mają duże znaczenie w naszym życiu. Dzisiejsze społeczeństwo bardzo potrzebuje otwartego okna w stronę nieba, potrzebuje nadziei. I myślę, że Papież w swoim przemówieniu w Bundestagu poruszy właśnie te uniwersalne wartości” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Jean-Claude Périsset.

Nuncjusz podkreślił, że od początku planowania wizyty Benedykta XVI w Niemczech tutejszym władzom zależało na charakterze wizyty państwowej, czyli wizyty na najwyższym szczeblu, aby okazać szacunek Papieżowi. Jednak również w swoim duszpasterskim wymiarze będzie ona wyjątkowa, szczególnie ze względu na wspólną modlitwę Papieża z przedstawicielami Kościołów ewangelickich w klasztorze augustianów w Erfurcie, miejscu nowicjatu Marcina Lutra. „Luter był Niemcem i Papież Niemiec będzie przebywał dokładnie tam, gdzie Luter działał przed reformacją. To niesamowity symbol dla dialogu ekumenicznego, że biskup Rzymu po raz pierwszy udaje się w to miejsce” – zaznaczył nuncjusz apostolski w Niemczech.

Abp Périsset przestrzegł jednak przed wygórowanymi oczekiwaniami. Benedykt XVI dobrze zna teologię Marcina Lutra i wie, że wciąż istnieją poważne różnice w pojmowaniu Kościoła przez oba wyznania.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  03.09.2011 03:40
  Dialog miedzy wyznaniem katolickim i lutetranskim niewatpliwie jest mozliwy.Bedzie to dialog milosnikow tradycji z milosnikami Pisma Swietego.Watykan nie handluje juz odpustami,ktore za oplata zwalnialy dusze w czysccu cierpiace ze straszliwej meki,a i luteranie ostygli w swoim uwielbieniu Slowa Bozego...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11