W czwartek spotkanie biskupów

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej, współczesne problemy rodziny, podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie oraz zagadnienia ekonomiczne - będą w czwartek tematami spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Będzie to drugie w historii spotkanie Rady. Podobnie, jak przed rokiem, biskupi spotkają się w jasnogórskim sanktuarium w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W ub. roku Rada Biskupów Diecezjalnych wypracowała tam m.in. głośny apel ws. sposobu i formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej.

Rada została ustanowiona w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. W skład Rady wchodzą wszyscy biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zwołuje ją przewodniczący KEP przynajmniej raz w roku.

Jak przekazało PAP we wtorek biuro prasowe Episkopatu, jednym z tematów czwartkowej dyskusji biskupów będzie polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej oraz planowane w związku z tym wydarzeniem modlitwy z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu. 20 września w brukselskiej katedrze zostanie odprawiona msza z udziałem reprezentantów Episkopatu, na 25 września zaplanowano natomiast modlitwę o "ducha jedności w Europie" w Warszawie.

Temat współczesnej rodziny i jej problemów będzie związany z przygotowaniami do VII Kongresu Rodzin, który będzie się odbywać od 30 maja do 3 czerwca 2012 r. w Mediolanie. Motywami przewodnimi przyszłorocznego Kongresu będą: życie rodzinne, praca i świętowanie.

Prócz tego na Jasnej Górze można spodziewać się podsumowania przez polskich biskupów zakończonych w niedzielę w Madrycie 26. Światowych Dni Młodzieży. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 12 tys. młodych Polaków, wśród nich przeszło tysiąc wolontariuszy. Katechezy głosiło siedmiu biskupów z Polski, łącznie w Madrycie przebywało piętnastu polskich hierarchów.

Zgodnie ze statutem KEP stanowiącym m.in., że do kompetencji Rady Biskupów Diecezjalnych należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych", jednym z tematów czwartkowego spotkania będą też zagadnienia ekonomiczne.

Następnego dnia, w piątek, zebrani na Jasnej Górze dostojnicy wezmą udział w obchodach przypadającego 26 sierpnia święta Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Homilię podczas sumy pontyfikalnej m.in. w dziękczynnej intencji za beatyfikację Jana Pawła II wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7