Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro będą wielkim wydarzeniem dla całego kontynentu
To przekonanie wybija się na pierwszy plan w komentarzach zarówno ludzi Kościoła, jak i przedstawicieli życia publicznego. Oficjalne ogłoszenie przez Benedykta XVI Rio de Janeiro, jako miejsca kolejnego spotkania młodych Brazylijczycy przyjęli z wielką radością. Abp Orani João Tempesta poinformował, że w roku 2013 brazylijski Kościół będzie realizował Kampanię Braterstwa poświęconą właśnie młodzieży, a światowe spotkanie odbędzie się pod koniec lipca. Metropolita Rio de Janeiro zauważył jednocześnie, że wybór Brazylii to radość, ale i wielkie wyzwanie.
„Jest radość, że będziemy mogli powitać młodzież z całego świata, ale i świadomość wielkiej odpowiedzialności związanej z przyjęciem w Rio de Janeiro ponad miliona młodych ludzi – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tempesta. – Jestem jednak przekonany, że przy pomocy brazylijskiego społeczeństwa to się nam uda. Na ogłoszenie tego dnia czekaliśmy od 2007 r., kiedy to episkopat naszego kraju poprosił Benedykta XVI o wybranie na miejsce Dni Młodzieży właśnie Rio. Młodzi już cieszą się na to wydarzenie, zdając sobie zarazem sprawę ze spoczywającej na nich współodpowiedzialności, zarówno za organizację spotkania, jak i budowanie lepszego i bardziej chrześcijańskiego świata”.
Symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej – dotrą do Brazylii już 18 września. Ich peregrynacja po całym kraju rozpocznie się od archidiecezji São Paulo.
„Spotkanie młodzieży w Rio de Janeiro przyniesie wiele owoców nie tylko Kościołowi Brazylii, lecz całej Ameryce Łacińskiej” – powiedział przewodniczący brazylijskiego episkopatu, przypominając zarazem, że jest to kontynent o największej liczbie katolików. Kard. Raymundo Damasceno Assis zaznaczył, że przygotowania do dni młodzieży będą musiały zostać zintensyfikowane, ponieważ przyspieszono je o rok ze względu na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbywać się będą w Brazylii w 2014 r.
Z kolei gubernator stanu Rio de Janeiro, Sergio Cabral, zapewnił, że do dyspozycji młodzieży oddana zostanie cała infrastruktura przygotowywana zarówno na mistrzostwa świata w piłce nożnej, jak i na igrzyska olimpijskie. „Rio de Janeiro zapewni specjalną oprawę na Światowe Dni Młodzieży, ponieważ tutejsi mieszkańcy są wrażliwi i otwarci – podkreślił gubernator. Wyraził też pewność, że młodzież zostanie gościnnie przyjęta także przez przedstawicieli innych wyznań i religii.
Natomiast burmistrz Rio de Janeiro, Eduardo Paes, zapewnił, że cała aglomeracja miejska będzie do dyspozycji młodzieży, nie tylko park Flamengo, gdzie odbywały się spotkania z Janem Pawłem II. „Symbolem naszego oczekiwania może stać się górujący nad miastem posąg Chrystusa Odkupiciela z szeroko otwartymi ramionami” – stwierdził burmistrz Rio de Janeiro wyrażając jednocześnie przekonanie, że do miasta przybędzie więcej młodych ludzi na spotkanie z Papieżem, aniżeli na mistrzostwa świata.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.