Papież jest zachwycony przebiegiem Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie - zapewnił ks. Federico Lombardi
Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej odniósł się także do antypapieskich protestów, które miały miejsce w stolicy Hiszpanii podkreślając, że każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. Podsumowując dotychczasowe wydarzenia związane z ŚDM w Madrycie ks. Lombardi podkreślił, że jest wielokrotnie pytany w jakim nastroju i kondycji jest Benedykt XVI. Zapewnił, że Ojciec Święty ma się dobrze i jest zachwycony przebiegiem wizyty. „Jest zachwycony, bo chyba wszyscy widzieliśmy, jak, szczególnie wczoraj, przebiegała pierwsza część spotkania. Było to wspaniałe doświadczenie wiary” - powiedział jezuita.
Mówiąc o spotkaniu z rodziną królewską, ks. Lombardi określił je mianem „ciepłego”. Dzieci i wnuki rodziny królewskiej przygotowały dla papieża osobiście namalowane obrazki. Samo spotkanie z królem Janem Karolem trwało ok. 20 minut. W czasie rozmowy zwrócono uwagę, że to już trzecia wizyta Benedykta XVI w Hiszpanii. Papież wyraził wdzięczność za serdeczne powitanie oraz docenił współpracę z władzami i społeczeństwem przy organizacji Światowego Dnia Młodzieży. Ojciec Święty ofiarował królowi mozaikę zatytułowaną „Wizyta w Pałacu Hiszpańskim”, natomiast monarcha przekazał papieżowi faksymile książki „Cantigas” - zbioru pieśni ku czci Matki Bożej, których autorem jest Alfons X Mądry, król Kastylii.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował również, że w czasie, gdy Benedykt XVI jadł obiad z młodzieżą, kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, spotkał się na kurtuazyjnym lunchu z przedstawicielami hiszpańskiego rządu, m.in. ministrem spraw zagranicznych. Ks. Lombardi podkreślił, że spotkanie nie miało charakteru konsultacyjnego. Rozmawiano m.in. o sytuacji na świecie i o ludziach młodych.
Odnosząc się do mających miejsce wczoraj i przedwczoraj demonstracji antypapieskich ks. Lombardi zaznaczył, że Kościół opowiada się za wolnością słowa. Dodał, że w demokratycznych krajach każdy powinien mieć prawo do wypowiadania swoich opinii.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
"Oczekujemy od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.