Papież jest zachwycony przebiegiem Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie - zapewnił ks. Federico Lombardi
Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej odniósł się także do antypapieskich protestów, które miały miejsce w stolicy Hiszpanii podkreślając, że każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii. Podsumowując dotychczasowe wydarzenia związane z ŚDM w Madrycie ks. Lombardi podkreślił, że jest wielokrotnie pytany w jakim nastroju i kondycji jest Benedykt XVI. Zapewnił, że Ojciec Święty ma się dobrze i jest zachwycony przebiegiem wizyty. „Jest zachwycony, bo chyba wszyscy widzieliśmy, jak, szczególnie wczoraj, przebiegała pierwsza część spotkania. Było to wspaniałe doświadczenie wiary” - powiedział jezuita.
Mówiąc o spotkaniu z rodziną królewską, ks. Lombardi określił je mianem „ciepłego”. Dzieci i wnuki rodziny królewskiej przygotowały dla papieża osobiście namalowane obrazki. Samo spotkanie z królem Janem Karolem trwało ok. 20 minut. W czasie rozmowy zwrócono uwagę, że to już trzecia wizyta Benedykta XVI w Hiszpanii. Papież wyraził wdzięczność za serdeczne powitanie oraz docenił współpracę z władzami i społeczeństwem przy organizacji Światowego Dnia Młodzieży. Ojciec Święty ofiarował królowi mozaikę zatytułowaną „Wizyta w Pałacu Hiszpańskim”, natomiast monarcha przekazał papieżowi faksymile książki „Cantigas” - zbioru pieśni ku czci Matki Bożej, których autorem jest Alfons X Mądry, król Kastylii.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował również, że w czasie, gdy Benedykt XVI jadł obiad z młodzieżą, kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, spotkał się na kurtuazyjnym lunchu z przedstawicielami hiszpańskiego rządu, m.in. ministrem spraw zagranicznych. Ks. Lombardi podkreślił, że spotkanie nie miało charakteru konsultacyjnego. Rozmawiano m.in. o sytuacji na świecie i o ludziach młodych.
Odnosząc się do mających miejsce wczoraj i przedwczoraj demonstracji antypapieskich ks. Lombardi zaznaczył, że Kościół opowiada się za wolnością słowa. Dodał, że w demokratycznych krajach każdy powinien mieć prawo do wypowiadania swoich opinii.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.