Kard. Nycz: Kariera staje się religią

We współczesnym świecie kariera, także polityczna, często zajmuje miejsce polityki - powiedział w sobotę metropolita warszawski Kazimierz Nycz w słowie pasterskim do pielgrzymów ruszających na Jasną Górę.

Kard. Nycz przewodniczył mszy przed jubileuszową 300. Warszawską Pielgrzymką Pieszą, która wyruszyła spod kościoła paulinów na Nowym Mieście. Hierarcha przypomniał, że "matkę pielgrzymek", jak się ją dziś nazywa, zainicjowali mieszkańcy Warszawy, którzy szli w intencji uwolnienia miasta od panującej wtedy zarazy.

"Cechą współczesnego świata - to nie jest narzekanie, że coś się złego stało w ostatnich 20 latach - jest przyśpieszenie tempa życia. Świat współczesnych mediów sprawia, że z jednej strony jesteśmy blisko siebie, bo w jednym momencie wiemy, ci się dzieje w jakimkolwiek miejscu świata, ale równocześnie jesteśmy epatowani mnóstwem szybkich, niezgłębionych informacji" - powiedział metropolita.

"Brakuje nam dystansu, czasu na refleksję. W tym zwariowanym tempie życia wmawiamy sobie, że nie mamy czasu na to, by słuchać słowa Bożego" - dodał. "Bardzo często religią współczesnego człowieka staje się kariera, staje się polityka. Kiedy coś nie wyjdzie, ludzie nie wytrzymują i wpadają w depresję, jesteśmy wtedy świadkami jak informacji, jak chociażby ta wczorajsza" - nawiązał do wiadomości o samobójstwie Andrzeja Leppera.

"Nie sądzimy niczego i nikogo, bo wszyscy jesteśmy zanurzeni w tym świecie" - zastrzegł. Podkreślił, że pielgrzymka z jej trudami to czas przemiany duchowej.

Jak szacują organizatorzy, w pielgrzymce weźmie udział 15-20 tys. pątników. Zaniosą na Jasną Górę srebrną tablicę dziękczynną, nawiązującą daru pierwszych pielgrzymów sprzed 300 lat.

Trasa liczy 248 km, i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Wędrówka kończy się 14 sierpnia w Częstochowie.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711. Zapoczątkowali ją członkowie Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego ślubując, że będą to robić co roku w podzięce za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy dżumy.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia. Święto nosi też nazwę Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się bowiem święcenie kwiatów i ziół.

W piątek z Warszawy wyruszyły m. in. pielgrzymka akademicka i wojskowa, w której uczestniczą także żołnierze innych państw NATO.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6