W Warszawie zakończyło się siódme spotkanie formacyjne dla kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich wolontariuszy skierowanych do pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie. Konferencja, która odbyła się Centrum Formacji Misyjnej, została przygotowana przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Przez trzy dni osoby przygotowujące się do wyjazdu na Syberię, do Kazachstanu i Uzbekistanu miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat historii i teraźniejszości tamtych rejonów, relacji między poszczególnymi grupami etnicznymi, a nawet warunków klimatycznych. Ze względu na różnorodność istniejących tam religii bardzo mocno została zaakcentowana konieczność dialogu międzyreligijnego i wzajemnego szacunku w duchu ekumenizmu. Szczególnie wymowne były świadectwa kapłanów i sióstr zakonnych posługujących od wielu lat za wschodnią granicą w krajach byłego Związku Radzieckiego.
Spotkanie zakończyło się uroczystą Mszą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa z Warszawy, podczas której wyjeżdżający otrzymali pamiątkowe krzyże misyjne.
Organizatorem spotkania był Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający od 1989 r. przy Konferencji Episkopatu Polski. Aktualnie Przewodniczącym Rady Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie jest bp Tadeusz Pikus.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).