Dwie grupy z Polski – Wspólnota Emmanuel oraz Rycerstwo Niepokalanej – poprowadzą „Godzinę Świętą”, czyli adorację Najświętszego Sakramentu podczas 26. ŚDM w Madrycie.
Nabożeństwa sprawowane będą w kościele San Jose (św. Józefa), który położony jest niedaleko placu Cibeles. Adorację prowadzić będą różne grupy językowe. W sumie takich nabożeństw odbędzie się ponad 20. Hiszpański Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Młodzieży, za pośrednictwem komitetów krajowych, zwrócił się do wszystkich grup, które uczestniczyć będą w spotkaniu w Madrycie, z propozycją poprowadzenia „Godziny Świętej”, a więc adoracji Najświętszego Sakramentu.
Nabożeństwa sprawowane będą od wtorku, 16 sierpnia do piątku 19 sierpnia w kościele San Jose (św. Józefa). Położony jest on niedaleko placu Cibeles, na którym odbędzie się Msza św. inaugurująca 26. Światowy Dzień Młodzieży.
Polskim grupom wyznaczono dwie godziny adoracyjne: 16 sierpnia o 17.30 – tę poprowadzi Wspólnota Emmanuel oraz 18 sierpnia o 16.30, której przewodniczyć będzie Rycerstwo Niepokalanej.
Schemat nabożeństw dla wszystkich grup językowych jest podobny. Przed wystawionym już Najświętszym Sakramentem odczytywany będzie fragment biblijny, krótka medytacja, po której nastąpi chwila ciszy oraz śpiewana będzie pieśń. Układ ten powtórzony zostanie trzykrotnie, po czym na zakończenie nastąpi błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Jak powiedział KAI Krzysztof Marszałek ze Wspólnoty Emmanuel z Krakowa w tej chwili trwają już ostatnie ustalenia ze stroną hiszpańską i przygotowania tekstów medytacji, które odczytane zostaną podczas nabożeństwa.
Podobnie jest w przypadku Rycerstwa Niepokalanej. O. Piotr Maria Lenart, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” podkreślił, że Rycerstwo prowadziło już podobne nabożeństwo podczas Światowego Dnia Młodzieży w Sydney w Australii. Franciszkanin poinformował, że Rycerstwo Niepokalanej w Madrycie reprezentować będzie grupa ponad 30 osób z całego kraju. – Zabierzemy ze sobą także instrumenty muzyczne, jak gitary czy skrzypce - powiedział o. Lenart.
Z danych Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego wynika, że swój udział w 26. Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie zadeklarowało ponad 420 tys. młodych osób z całego świata. W tej liczbie jest ponad 12 tys. Polaków, w tym ponad tysiąc wolontariuszy. W „dniach w diecezjach”, które rozpoczną się już 11 sierpnia weźmie udział prawie 134 tys. osób, w tym ponad 5,6 tys. z Polski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.