Znaleziono grób św. Filipa apostoła

Grób św. Filipa apostoła odnalazła w Turcji włoska misja archeologiczna.

Jak podkreśla kierujący nią prof. Francesco D’Andria, odkrycie ma dużą wagę dla świata chrześcijańskiego. Dokonano go w znanej z wód termalnych i skalistych tarasów wpisanych na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO miejscowości Pamukkale na południowym zachodzie Turcji. Jest to dawna Hierapolis w starożytnej Frygii w Azji Mniejszej. Na terenach tych przez długie wieki kwitło chrześcijaństwo. Podaną przez tureckie media wiadomość skomentował o. Anton Bulai OFMConv. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Turcji podkreślił znaczenie odkrycia dla Kościoła w tym kraju. Wyraził nadzieję, że grób apostoła przyciągnie licznych pielgrzymów. Podkreślił, że opieka nad nim jest obowiązkiem miejscowych chrześcijan.

Filip pochodzący z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim był jednym z dwunastu apostołów Chrystusa. Po Jego zmartwychwstaniu zgodnie z tradycją głosił Ewangelię m.in. w Azji Mniejszej. Śmierć męczeńską miał ponieść we Frygii, właśnie w Hierapolis, czyli dzisiejszym Pamukkale, gdzie obecnie odkryto grób. Wiadomość o tym podaje w IV wieku w oparciu o starsze źródła Euzebiusz z Cezarei w swej Historii kościelnej. Starożytni autorzy mylili jednak czasem apostoła Filipa z jego znanym z Dziejów Apostolskich imiennikiem, jednym z siedmiu diakonów. Włoscy archeolodzy już od dłuższego czasu spodziewali się odkryć grób w dawnym Hierapolis. Przed trzema laty doszli do wniosku, że jest on w ruinach bizantyjskiego kościoła z IV lub początku V wieku. Po rozkopaniu ruin znaleziono grób z inskrypcjami wskazującymi, że chodzi o miejsce spoczynku św. Filipa. Na razie nie został on jeszcze otwarty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5