Dwa nowe infomaty zaczęły działać w jasnogórskim sanktuarium. To uzupełnienie działającego od ponad dwóch lat w Częstochowie miejskiego systemu informacji turystycznej. Urządzenia w klasztorze dołączyły do ok. 50 podobnych - już działających w innych punktach miasta.
Infomaty to specjalnie przygotowane multimedialne punkty dostępu do internetu - umieszczone przy głównych szlakach i najczęściej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów punktach Częstochowy. Urządzenia mają dotykowe ekrany, wejścia na kartę elektroniczną oraz mikrofon, głośniki i kamerę.
Jak poinformowało zespół specjalistów obsługujących częstochowski system, dzięki współpracy z przedstawicielami Jasnej Góry, z infomatów można już skorzystać na głównych traktach ruchu pielgrzymkowego i turystycznego w klasztorze: przy Bramie Matki Boskiej Królowej Polski oraz Jasnogórskim Centrum Informacji - naprzeciw wejścia do Arsenału.
Podobnie jak inne urządzenia rozmieszczone w mieście, jasnogórskie infomaty oferują darmowy dostęp do internetu i inne usługi multimedialne. Ich strona startowa została dostosowana do otoczenia i umożliwia m.in. szybki dostęp do informacji tak z miasta, jak i sanktuarium.
Dzięki infomatom, turyści i pielgrzymi mogą m.in. skorzystać z komunikatora internetowego, sprawdzić swoją pocztę elektroniczną, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wysłać je znajomym. Można także wydrukować trasę dojścia do wybranego obiektu - hotelu, restauracji czy wskazanego adresu.
Jasna Góra - według częstochowskiego magistratu - to jedyny obiekt sakralny w Polsce z tego typu urządzeniami. Miastu zależało na dopięciu rozmów z przedstawicielami klasztoru ws. uruchomienia infomatów jeszcze w lipcu - przed przypadającym w połowie sierpnia letnim szczytem pielgrzymkowym.
Częstochowę co roku odwiedza szacunkowo ok. 4 mln pielgrzymów i turystów. W ramach uruchomionego pod koniec 2008 r. Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej w Częstochowie rozmieszczono m.in. 50 infomatów i prawie 180 tablic informacyjnych. System kosztował ponad 5,7 mln zł, przy unijnym dofinansowaniu ok. 3,2 mln zł.
Wraz z infomatami miasto zakupiło specjalne oprogramowanie. Jedną z jego części jest dostępny także w internecie miejski portal turystyczny www.info.czestochowa.pl zawierający m.in. miejskie bazy i aktualne informacje. Oferuje m.in. interaktywną mapę miasta z opcją wyszukiwania trasy do wybranego miejsca lub obiektu.
Jak wynika z zamieszczonej na stronie częstochowskiego magistratu korespondencji pracowników obsługujących infomaty z dziennikarzami jednego z lokalnych mediów, od chwili uruchomienia infomaty były uszkadzane przez wandali kilkunastokrotnie. Z analizy pracy urządzeń wynika np., że jedno z nich jest stale wykorzystywane do sieciowych rozgrywek w grach komputerowych typu RPG (Role Playing Game).
Infomaty wchodzące w skład częstochowskiego systemu zyskały ostatnio na funkcjonalności. Na ekranie obsługi tych urządzeń dodano przyciski pozwalające powiększać cały obszar wyświetlanych stron internetowych. Ułatwia to obsługę wielu witryn niedostosowanych do poruszania się po nich za pomocą paneli dotykowych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.