Lekarze z komisji przy watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdzili drugie uzdrowienie za przyczyną bł. Marianny Cope, amerykańskiej franciszkanki, która pracowała na Hawajach na przełomie XIX i XX wieku.
Za życia słynęła ona ze swego charytatywnego zaangażowania. Założyła wiele szkół i szpitali. Opiekowała się trędowatymi. Została beatyfikowana 14 maja 2005 r. Eksperci Kongregacji uznali, że przypadku uzdrowienia kobiety, która była na łożu śmierci, nie da się wyjaśnić w kategoriach medycznych. Jeśli komisja teologów, a następnie komisja kardynałów i biskupów stwierdzą, że doszło do cudu za wstawiennictwem bł. Marianny Cope, sprawa zostanie przekazana papieżowi Benedyktowi XVI, który pochodzącą z Niemiec siostrę zakonną będzie mógł ogłosić świętą.
S. Cope została beatyfikowana 14 maja 2005 r. Za życia słynęła ze swego charytatywnego zaangażowania. Założyła wiele szkół i szpitali. Opiekowała się trędowatymi.
Urodziła się 23 stycznia 1838 r. w Heppenheim w Niemczech jako Maria Anna Barbara Koob. Z całą rodziną wyemigrowała do USA, gdzie zamieszkała w Utica w stanie Nowy Jork. W 1862 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr z Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Syracuse. Rok później złożyła śluby zakonne. Nauczała początkowo dzieci niemieckich emigrantów. Szybko jej zdolności zauważono w zakonie. W 1877 r. została przełożoną prowincjalną zgromadzenia.
Kilka lat później udała się na Hawaje. Otworzyła tam m.in. szpital na wyspie Maui a w Oahu dom dla dziewcząt opuszczonych przez rodziców chorych na trąd. Do końca pozostała ze swoimi podopiecznymi i pacjentami. W 1888 r. przeniosła się do ośrodka dla trędowatych dziewcząt i kobiet na wyspę Molokai. Wtedy spotkała św. Damiana De Veustera, który był już na łożu śmierci. Po jego śmierci zakonnica kierowała założonym przez belgijskiego misjonarza domem dla chorych chłopców.
Bł. Marianna Cope zmarła w Kalaupapa na Molokai 9 sierpnia 1918 r.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.