Stolica Apostolska bada wiele szczególnych i bardzo wiele obiecujących doniesień o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowień za przyczyną bł. Jana Pawła II. „W trzech lub czterech przypadkach prowadzone są już badania medyczne“ – powiedział ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego bł. Jana Pawła II w rozmowie z dziennikiem włoskiego episkopatu "Avvenire".
W sumie od czasu beatyfikacji do biura postulatora napłynęło kilkanaście relacji o doznanych łaskach za przyczyną błogosławionego papieża – poinformował ks. Oder. Napłynęły one przede wszystkim z Europy, m.in. z Polski, Włoch i Hiszpanii, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Brazylii.
Ks. Oder w rozmowie z katolickim dziennikiem podkreślił, że obecnie chodzi o wstępne badania medyczne. Jak dotychczas do procesu kanonizacyjnego nie został wybrany żaden konkretny przypadek. Zaznaczył, że najpierw trzeba ocenić wartość zgromadzonej dokumentacji, po zbadaniu wszystkich przypadków.
Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy 1 maja 2011 r. przez swego następcę Benedykta XVI. Był to jeden z najkrótszych procesów beatyfikacyjnych w nowożytnej historii Kościoła.
Aby papież Polak mógł być kanonizowany potrzebny jest kolejny cud dokonany za jego przyczyną, do którego doszło już po beatyfikacji. W ramach procesu beatyfikacyjnego uznano przypadek chorej na Parkinsona francuskiej zakonnicy siostry Marie Simon-Pierre, która w cudowny sposób została uzdrowiona dzięki modlitwie za pośrednictwem Jana Pawła II.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).