Jak wynika ze wstępnych ocen, zdarzył się cud niezbędny do kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny – poinformował ks. prof. Janusz Królikowski. Zdaniem teologa, „w najbliższym czasie proces kanonizacyjny będzie mógł przebiegać dalej i zmierzać do szczęśliwego finału”. Tymczasem jutro rozpoczynają się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny, ich program zaprezentowano dziś w Warszawie.
Według ks. prof. Królikowskiego, spośród Polaków beatyfikowanych przez Jana Pawła II, najbardziej rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. W sanktuarium w Zabawie odnotowuje się łaski otrzymane za jej wstawiennictwem, wielu wiernych co miesiąc uczestniczy w Drodze Krzyżowej śladami jej męczeństwa.
- Na przykład dziś, w czasie gdy prowadzimy konferencję, sanktuarium bł. Karoliny odwiedzają trzy pielgrzymki, a rocznie przyjeżdża 50 tys. osób – powiedział kustosz ks. Zbigniew Szostak. Poinformował też, że w piątek 18 maja rozpoczną się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny. Będą się one odbywać pod hasłem „25 lat z bł. Karoliną”, by zwrócić uwagę na to, jak inspiruje ona życie współczesnych.
Mówiąc o rozwoju kultu błogosławionej, kustosz sanktuarium przypomniał, że już za życia mówiono o niej, iż jest to „pierwsza dusza do nieba”, „anioł”, a ówczesny proboszcz mawiał, że to jego „prawa ręka życia duszpasterskiego”. Obecnie wierni modlą się o kanonizację bł. Karoliny.
Zdaniem ks. prof. Królikowskiego, święci niosą przesłanie dla wierzących. – Bł. Karolina od dzieciństwa na poważnie obrała sobie świętość za cel życia, poprzez realizowanie codziennych obowiązków. To przykład młodej dziewczyny, która ma jasny cel w życiu – mówił teolog. Zwrócił uwagę, że „tylko święty jest zdolny, by przyjąć męczeństwo”. - Męczeństwo nie rodzi się przypadkiem, ale jest zwieńczeniem dojrzałego życia chrześcijańskiego – dodał.
Obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny rozpoczną się w piątek 18 maja o godz. 15.00. Tak jak każdego 18. dnia miesiąca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa.
Główne uroczystości zaplanowano na dni 8-10 czerwca w sanktuarium w Zabawie oraz w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Pierwszym punktem tych obchodów będzie wspólne oglądanie transmisji meczu otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja. Na godz. 21.00 zaplanowano Apel Jasnogórski, a po nim recital Marii Bober, która zaśpiewa specjalnie skomponowane na tę okazję utwory, poświęcone bł. Karolinie. W planach jest także czuwanie modlitewne, a o północy nowy biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Eucharystii.
W sobotę 9 czerwca Mszy św. w ramach uroczystości w sanktuarium będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Natomiast w niedzielę 10 czerwca metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za wizytę Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikację Karoliny Kózkówny. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele pw. bł. Karoliny, który wzniesiono na miejscu papieskiej celebry przed 20 laty.
Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda. Wychowała się w wielodzietnej i religijnej rodzinie. 18 listopada 1914 r. broniąc się przed gwałtem zginęła w lesie z rąk rosyjskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz od 2002 r. Ruchu Czystych Serc, a także szkolnych kół Caritas.
W jej liturgiczne wspomnienie, 18 listopada 2006 r. zainaugurowano proces kanonizacyjny błogosławionej. Ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc powołał trybunał oraz komisję historyczną.
Obecnie jedno ze świadectw niewyjaśnionego medycznie uzdrowienia jest badane w Rzymie i jeśli zostanie uznane za prawdziwe w rozumieniu przepisów prawa kanonicznego, będzie możliwa kanonizacja – czytamy na stronach internetowych sanktuarium w Zabawie.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.