„Przekazać wiarę w marynarskiej rodzinie” – pod takim hasłem w Hiszpanii obchodzony jest Dzień Ludzi Morza. Zbiega się on ze świętem Matki Bożej Szkaplerznej, która jest ich patronką.
Mając na uwadze tegoroczne hasło, „zdaliśmy sobie sprawę, że matki powinny być pierwszymi wychowawczyniami i siewcami ziarna wiary w sercu swoich dzieci. Z własnego doświadczenia wszyscy znamy znaczenie dobrej formacji w pierwszych latach naszego życia w rodzinie” – napisał bp Luis Quinteiro Fiuza odpowiedzialny za duszpasterstwo Ludzi Morza z ramienia episkopatu Hiszpanii. Znaczenie rodziców w wychowaniu dzieci jest niezastąpione: „Nie pozbawiajcie ich wartości moralnych i religijnych. Domagajcie się waszych praw. Nie pozwólcie, aby znoszono szkoły prawdziwych wartości”. Bp Quinteiro Fiuza apeluje o społeczne uznanie godności i wartości pracy ludzi morza, która „tak często jest niedoceniana, a nawet wręcz ignorowana”. Wyraża też współczucie rodzinom marynarzy, które straciły swoich bliskich na morzu w ubiegłym roku.
W hiszpańskich portach panuje dzisiaj odświętny nastrój. W wielu miejscowościach pięknie ozdobione kutry rybackie wpłynęły rano z figurą Matki Bożej Szkaplerznej na pokładzie. Wieczorem odbywają się procesje ulicami miast. Marynarze zapraszają na tradycyjne sardynki z okazji święta swojej Patronki.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.