Hiszpania: procesje na łodziach

W Hiszpanii we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej przypada Dzień Ludzi Morza.

W tym roku dzień ten obchodzony jest pod hasłem „Ludzie morza domagają się naszej uwagi”. Zgodnie z tradycją do portu przybija statek, na którym jest figura Matki Bożej. Wieczorem na ulice wyjdą barwne procesje. W hiszpańskich portach panuje dziś odświętny nastrój. Statki, kutry i łodzie przystrojone są barwnymi chorągiewkami. Marynarze zapraszają na świeżo upieczone sardynki, których zapach unosi się wszędzie. Matka Boża z Góry Karmel jest patronką ludzi morza i wielu nadmorskich miejscowości. Rano figura Matki Bożej wypływa w morze. Następnie wraca do portu uroczyście witana przez marynarzy i ich rodziny. Figura umieszczana jest w specjalnej kaplicy, którą przez cały dzień odwiedzają wierni. Natomiast wieczorem po Mszy odbywa się uroczysta i barwna procesja. Zwykle kończy ją wzruszający hymn „Salve marinera” i pokaz sztucznych ogni.

W specjalnym liście biskupi podkreślają trudności, jakie przeżywają ludzie morza. Oprócz rozłąki z rodziną dochodzą m.in. problemy sprawiedliwego wynagrodzenia, godnych warunków pracy i bezpieczeństwa. „Kościół patrzy z troską na te rzeczywistości i pragnie być blisko, czego przykładem mogą parafie. Ludzie morza domagają się naszej uwagi” – podkreślają hiszpańscy biskupi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7