To, co sam Bóg miał na myśli, dając nam dar seksu, zostało zniekształcone na tyle różnych sposobów, że wiele kobiet nie wie już, w co wierzyć - piszą autorki we wstępie. Publikujemy fragment książki "Intymne sprawy. 21 pytań na temat seksu, które zadają sobie kobiety." Książkę można wygrać również w naszym KONKURSIE.
Książka Intymne sprawy jest adresowana do kobiet. Jej celem jest zachęcić chrześcijańskie żony do większej troski o dobre życie erotyczne, bez lęku, że może ono je oddalić od Boga. Istnieje stereotyp kobiety wierzącej, która dbając o małżeństwo i rodzinę, nie łączy swojego życiowego powołania z troską o życie seksualne. Jeżeli kobieta chciałaby zrobić coś dobrego w imię realizowania swojego chrześcijaństwa, to raczej nie pomyśli o inicjacji seksu z mężem jako o dobrym uczynku wypływającym z miłości. Próbując przełamać ten wzorzec, Linda Dillow i Lorraine Pintus proponują wierzącym kobietom modlitwę: „Boże, pokaż mi, jak stać się dla męża bardziej otwartą i zmysłową kochanką, jak wykorzystać moje piersi i moje ciało, aby dać mu rozkosz”. W innym miejscu apelują do kobiet: „Mamy cieszyć się ciałem ku chwale Boga i rozkoszy naszych mężów” – swoim ciałem ma się cieszyć kobieta, czując się bardzo kochana przez Boga i przez męża.
Autorki zastanawiają się, dlaczego kobiety często nie mają ochoty na współżycie seksualne. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Może uważają seks za grzeszny? Może ich niechęć wynika z problemów małżeńskich? Może przyczyna tkwi we własnym nastawieniu do tej sfery życia? Bycie matką wydaje się nie do pogodzenia z byciem namiętną kochanką. Czy można nią być gdy – jak czytamy w Intymnych sprawach – słowo „sen” brzmi lepiej niż „seks”? Poszukując odpowiedzi, autorki udzielają dyskretnych rad, starając się dowartościować seksualność kobiet, tak aby cieszyły się zmysłowością w zgodzie ze swoimi aspiracjami duchowymi.
Bóg chce, aby kobieta była zadowolona z życia seksualnego i przeżywała je z głęboką radością duchową. W teologii ciała Jan Paweł II mówi o jedności, jaką Bóg przygotował małżonkom w akcie seksualnym. Zwraca uwagę, że ciało w jego męskości i kobiecości stanowi swoiste „tworzywo” szczególnego zjednoczenia duchowego męża i żony. Ukierunkowując myślenie chrześcijańskich kobiet na głębszy wymiar ludzkiej miłości, autorki dbają, aby ich duchowość nie ograniczała starań o osiągnięcie orgazmu. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety muszą nauczyć się go osiągać. Nie chodzi jednak tylko o przeżycie samego orgazmu w sensie fizjologicznym, ale także o „orgazm duchowy” – synonim duchowej radości związanej z dużym poczuciem zjednoczenia z kochającym mężem.
Jest też w książce trochę refleksji o mężczyźnie, którego płciowość kobieta potrzebuje zrozumieć i pokochać. Mężczyzna najczęściej przywiązuje dużą wagę do współżycia seksualnego. Jednak autorki zauważają także problem odwrotny, który niepokoi wiele kobiet: mężczyzna nie ma ochoty na seks, unika spotkania z żoną.
Intymne sprawy omawiają seksualność z kobiecej perspektywy, co zasługuje na szczególne podkreślenie. Tego typu książek mieszczących się w nurcie chrześcijańskiego feminizmu jest ciągle mało na naszym rynku. Rozmowa kobiet – autorek tekstu – z kobietami – czytelniczkami tego poradnika – o kobiecym życiu seksualnym może pomóc wielu kobietom dojrzalej przeżywać zarówno swoją seksualność, jak i swoje chrześcijaństwo.
Ksawery Knotz OFM Cap
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.