Msza za Benedykta XVI

Kard. Reinhard Marx we Fryzyndze odprawiał Mszę św. w intencji Benedykta XVI z okazji 60-lecia jego święceń kapłańskich. Metropolita Monachium podkreślił, że dla papieża Kościół, to „my”.

Dla teologa Josepha Ratzingera, obecnego papieża Benedykta XVI, jednym z centralnych tematów jest idea wspólnoty ludu Bożego.

„Nie możemy wyłącznie żyć wiarą, nie możemy być wyłącznie księżmi, nie możemy mówić, że tylko my rozumiemy prawdę, bo nie jesteśmy sami” – powiedział kard. Marx w wypełnionej po brzegi świątyni.

Liturgia była sprawowana na zakończenie uroczystej akademii z okazji 60, rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI. Uczestniczył w niej brat papieża, ks. prał. Georg Ratzinger oraz czterej inni kapłani, którzy wraz z obecnym papieżem 29 czerwca 1951 roku otrzymali w katedrze we Fryzyndze święcenia kapłańskie. Okolicznościowe przemówienie podczas akademii wygłosił kard. Paul Josef Cordes, do niedawna przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”.

„Księża powinni być świadkami miłości i prawdy Boga” – przypominał w kazaniu kard. Marx. Dlatego – dodał niemiecki purpurat – „zarówno już dziś jak i w przyszłości posługa kapłana będzie miała coraz większą moc oddziaływania”.

W tym kontekście kard. Marx przywołał postać Mojżesza jako wzór dla każdego księdza, który powinien stanąć przed Bogiem jak Mojżesz i powiedzieć Panu: „To lud uparty, ale to Twój lud, choć czasem widzimy, że podąża drogami, które są trudne, a niekiedy wręcz nie do zaakceptowania”.

Na święto Piotra i Pawła, 29 czerwca, rocznicę święceń Josepha Ratzingera, kard. Marx zaprosił księży-jubilatów do wspólnej Mszy św. w katedrze we Fryzyndzie. Po liturgii, na placu przed katedrą zostaną zaprezentowane nowe publikacje o Josephie Ratzingerze i jego związkach z archidiecezją. Będą też rozdawane okolicznościowe obrazki w nakładzie 30 tysięcy sztuk. Umieszczona jest na nich fotografia historycznego już zdjęcia ze święceń kapłańskich i prymicji Josepha Ratzingera sprzed 60 lat, modlitwa za Benedykta XVI, którą ułożył kard. Reinhard Marx oraz życiorys papieża.

Również w katedrze w Monachium, gdzie do chwili powołania do Watykanu metropolitą był kard. Joseph Ratzinger, będzie odprawiona 29 czerwca uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie arcybiskup-senior monachijskiej metropolii, kard. Friedrich Wetter.

29 czerwca 1951 roku Joseph Ratzinger i jego brat Georg oraz 43 innych neoprezbiterów otrzymali święcenia kapłańskie w katedrze NMP we Fryzyndze z rąk kardynała Michaela Faulhabera. Z tego samego rocznika święceń wyszło trzech biskupów. Obok późniejszego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi Josepha Ratzingera , są to biskupi pomocniczy w Monachium - Franz Schwarzenböck i Heinrich Graf von Soden-Fraunhofen.

„Pamiętam bardzo dokładnie ten słoneczny letni dzień. Był to punkt kulminacyjny mego życia. W chwili, gdy sędziwy biskup położył na mnie ręce, jakiś skowronek wzbił się z ołtarza głównego katedry i zanucił radosną melodię. Było to dla mnie jakby zawołanie z góry” dobrze, że tak jest, jesteś na właściwej drodze!” – wspomina swoje święcenia Joseph Ratzinger-Benedykt XVI w biograficznej książce „Moje życie” .

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7