Świat potrzebuje kapłanów, by otwierali niebo dla ludzi grzesznych i świętych, szukających i wątpiących – mówił do 16 nowych księży archidiecezji gdańskiej abp Sławoj Leszek Głódź.
Święcenia kapłańskie miały miejsce 18 czerwca w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
– Niebawem rozpoczniecie swoje kapłańskie życie w Kościele trzeciego tysiąclecia, a więc wchodzicie w nowe czasy. Przyjdą nowe zadania i nowe wyzwania – mówił metropolita gdański. – Należycie do Kościoła, a święcenia przyjmujecie dla wspólnoty. Realizacja powołania nie jest sprawą prywatną, bowiem bierzecie odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za wiernych wam powierzonych – mówił hierarcha.
Jak zaznaczył abp Głódź, nowi księża są szczególnym rocznikiem Jana Pawła II – wstępowali do seminarium po śmierci papieża, a przyjmują święcenia, gdy trwa dziękczynienie za jego beatyfikację. – Świat potrzebuje kapłanów, by otwierali niebo dla ludzi grzesznych i świętych, szukających i wątpiących. Jesteście powołani na wzór błogosławionego papieża do świętości, by otwierać niebo w trzecim tysiącleciu. W świecie nowym, zmieniającym się, laicyzującym się – mówił gdański metropolita.
– Nie będzie owoców w życiu kapłańskim bez waszej komunii z Bogiem i z Chrystusem. Bez wierności celibatowi, bez wierności i posłuszeństwa, gdy towarzyszyć będzie pokusa własnego ja – przestrzegał arcybiskup. – Na pierwszym miejscu jest Chrystus w komunii z Bogiem, z Kościołem, z archidiecezją, z własnym biskupem. Prawdziwy kapłan utożsamia się ze wspólnotą i z wiernymi. Wtedy też pozostają w jedności z pasterzem Kościoła, z nauką Kościoła, a nie z własnym egoizmem – mówił abp Głódź.
Metropolita gdański zwrócił się również do rodziców nowych kapłanów „nie ustawajcie w modlitwie za waszych synów. Miejcie oko, módlcie się i otaczajcie ich swoją rodzicielską opieką, bo ona nie ustaje po przyjęciu święceń kapłańskich” – apelował.
Zapytany przez KAI ks. Grzegorz Szamocki, rektor gdańskiego seminarium czego życzyłby nowym kapłanom stwierdził, że najważniejsza jest pamięć o pokorze. – Pokorze, która ustawia nas we właściwym miejscu wobec Boga i drugiego człowieka – powiedział. – Reszta przyjedzie sama, jeśli przy tym jest wielka wiara i zaufanie Bogu, który powołuje człowieka do tak wzniosłego zadania.
Święcenia kapłańskie otrzymało 16 diakonów. Do 17 czerwca do Gdańskiego Seminarium Duchownego zgłosiło się już 5 nowych kandydatów.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).