Abp Głódź: Otwierajcie ludziom niebo

Świat potrzebuje kapłanów, by otwierali niebo dla ludzi grzesznych i świętych, szukających i wątpiących – mówił do 16 nowych księży archidiecezji gdańskiej abp Sławoj Leszek Głódź.

Święcenia kapłańskie miały miejsce 18 czerwca w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

– Niebawem rozpoczniecie swoje kapłańskie życie w Kościele trzeciego tysiąclecia, a więc wchodzicie w nowe czasy. Przyjdą nowe zadania i nowe wyzwania – mówił metropolita gdański. – Należycie do Kościoła, a święcenia przyjmujecie dla wspólnoty. Realizacja powołania nie jest sprawą prywatną, bowiem bierzecie odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za wiernych wam powierzonych – mówił hierarcha.

Jak zaznaczył abp Głódź, nowi księża są szczególnym rocznikiem Jana Pawła II – wstępowali do seminarium po śmierci papieża, a przyjmują święcenia, gdy trwa dziękczynienie za jego beatyfikację. – Świat potrzebuje kapłanów, by otwierali niebo dla ludzi grzesznych i świętych, szukających i wątpiących. Jesteście powołani na wzór błogosławionego papieża do świętości, by otwierać niebo w trzecim tysiącleciu. W świecie nowym, zmieniającym się, laicyzującym się – mówił gdański metropolita.

– Nie będzie owoców w życiu kapłańskim bez waszej komunii z Bogiem i z Chrystusem. Bez wierności celibatowi, bez wierności i posłuszeństwa, gdy towarzyszyć będzie pokusa własnego ja – przestrzegał arcybiskup. – Na pierwszym miejscu jest Chrystus w komunii z Bogiem, z Kościołem, z archidiecezją, z własnym biskupem. Prawdziwy kapłan utożsamia się ze wspólnotą i z wiernymi. Wtedy też pozostają w jedności z pasterzem Kościoła, z nauką Kościoła, a nie z własnym egoizmem – mówił abp Głódź.

Metropolita gdański zwrócił się również do rodziców nowych kapłanów „nie ustawajcie w modlitwie za waszych synów. Miejcie oko, módlcie się i otaczajcie ich swoją rodzicielską opieką, bo ona nie ustaje po przyjęciu święceń kapłańskich” – apelował.

Zapytany przez KAI ks. Grzegorz Szamocki, rektor gdańskiego seminarium czego życzyłby nowym kapłanom stwierdził, że najważniejsza jest pamięć o pokorze. – Pokorze, która ustawia nas we właściwym miejscu wobec Boga i drugiego człowieka – powiedział. – Reszta przyjedzie sama, jeśli przy tym jest wielka wiara i zaufanie Bogu, który powołuje człowieka do tak wzniosłego zadania.

Święcenia kapłańskie otrzymało 16 diakonów. Do 17 czerwca do Gdańskiego Seminarium Duchownego zgłosiło się już 5 nowych kandydatów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7