Kryzys Europy

Europie grozi cywilizacyjne samobójstwo. Dlatego potrzebuje ona twórczej roli religii, nawet jeśli chrześcijaństwo ma istnieć jedynie jako mniejszość w pluralistycznym społeczeństwie – konkludują uczestnicy konferencji w Grand Rapids (USA).

W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Grand Rapids (Michigan) dobiegła końca konferencja Acton Univeristy, poświęcona roli chrześcijaństwa w ekonomii.

Misją Acton Institute jest propagowanie chrześcijańskich zasad przedsiębiorczości oraz wolnego rynku. W ich świetle Europa wypada blado w porównaniu ze Stanami. Zdaniem prelegentów Acton University, odejście Europy od zasad wolnego rynku i zwrot w kierunku państwa dobrobytu jest przyczyną europejskiego kryzysu ekonomicznego. W Europie długofalowe bezrobocie jest cztery razy wyższe niż w USA, Europa ma niemal o połowę niższe wskaźniki ekonomiczne. W Unii Europejskiej znacznie szybciej niż w Stanach wzrasta biurokracja. Europa stoi obecnie przed koniecznością odejścia od modelu państwa dobrobytu i redukcji zadłużenia, choć nie jest na to politycznie ani społecznie przygotowana. Europejczycy bowiem – w przeciwieństwie do Amerykanów – cenią sobie znacznie bardziej bezpieczeństwo ekonomiczne niż wolność.

Kryzys Europy ma tez swoje demograficzne oblicze. Zdaniem analityków z Acton Institute, dowodem na to jest ujemny przyrost naturalny oraz fakt, ze w 2050 roku będzie dwa razy więcej osób w wieku emerytalnym niż obecnie. Mimo to, że dziś na jednego emeryta w Europie przypada dwóch pracujących, za 40 lat proporcja ta będzie wynosić jeden do jednego.

Ponadto kryzys rodziny powoduje również społeczną fragmentację. Na przykład – zdaniem dr Samuela Gregga – Europejczycy w mniejszym stopniu niż Amerykanie potrafią ze sobą współpracować oraz organizować się oddolnie. Zanika również międzypokoleniowa solidarność.

Nie oznacza to jednak, ze sytuacja jest beznadziejna. Przeciwnie wielu prelegentów – opierając się głównie na takich filozofach jak: Michael Novak, Alasdair MacIntyre oraz Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) twierdzi, ze to właśnie religia – szczególnie katolicyzm – ma do odegrania obecnie w Europie kluczową rolę. Europa potrzebuje jasnego świadectwa wiary w człowieka oraz jego twórcze zdolności. Chrześcijaństwo powinno być krytycznym głosem Starego Kontynentu, który bez leku będzie potrafił wskazać krótkowzroczność ekonomii nie liczącej się z przyszłymi pokoleniami. Religia ma również siłę obudzić w Europejczykach odwagę podjęcia istotnych reform społecznych. Wymaga to jednak od katolików gotowości do krytycznego oraz twórczego zaangażowania w sprawy społeczne i ekonomiczne.

Acton Institute jest katolickim think-tankiem. Założony przez księdza Roberta Sirico w stanie Michigan, działa obecnie w kilku krajach oraz po raz dwudziesty pierwszy organizuje konferencje Acton University.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5