Egipt: dialog prawosławno-muzułmański

Metropolita Hilarion Ałfiejew wezwał muzułmanów do wspólnego z chrześcijanami przeciwstawiania się brakowi zasad moralnych we współczesnym świecie. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przebywa z wizytą w Egipcie. Swój apel wystosował na największym uniwersytecie świata muzułmańskiego Al-Azhar.

Rosyjski hierarcha prawosławny podkreślił wartość powołania ludzi wierzących do życia w pokoju i wzajemnym szacunku oraz przeciwstawiania się niemoralnym tendencjom na świecie. Stwierdził, że każdy wierzący ma prawo do obrony wartości i zasad życia opartego na tradycyjnej moralności. Wskazał na manipulacje stosowane przez twórców pojęcia praw człowieka, którzy, jak się wyraził, „zamach na uczucia osób wierzących, na normy regulujące społeczną i rodzinną etykę, relacje między rodzicami a dziećmi” usprawiedliwiają „wolnością człowieka”. Konkretnym przykładem takich praktyk według metropolity Hilariona jest „rewizja wartości rodzinnych, propagowanie i kultywowanie w sferze publicznej „życia rozpustnego, niezgodnego z naturą, dopuszczalności zdrady małżeńskiej i współżycia osób tej samej płci”.

Mówiąc o stosunkach muzułmańsko-chrześcijańskich zacytował słowa Koranu, w których powiedziano, że gdyby „Allach chciałby utworzyć z trzech religii Abrahamowych jedną, to by to zrobił, a rozdzielił je, żeby poddać próbie wiernych, czy wytrwają w pełnieniu dobrych czynów”. Problemem i tragedią obecnych relacji między muzułmanami a chrześcijanami jest rozpowszechnienie zwłaszcza wśród zradykalizowanej młodzieży muzułmańskiej i niektórych przywódców sekt nazywających siebie „kościołami’ nienawiści obcej w swej istocie zarówno muzułmanom jak i chrześcijanom. „Gdyby Allach nie powstrzymywał jednych i drugich, to zniszczone byłyby liczne kościoły, meczety i synagogi, w których wzywane jest imię Boga” – podkreślił metropolita Hilarion.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7