Wizyta w Meczecie Niepodległości w stolicy Indonezji Dżakarcie i udział w spotkaniu międzyreligijnym oraz msza dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych to najważniejsze wydarzenia czwartku, trzeciego dnia podróży papieża Franciszka do tego kraju w południowo- wschodniej Azji.
Meczet Istiqlal przy placu Merdeka to jedna z największych świątyń islamu na świecie; mieści 120 tysięcy osób. Stoi naprzeciwko katolickiej katedry, którą papież odwiedził w środę.
Położenie obu tych świątyń symbolizuje, jak się podkreśla, bliską narodowi Indonezji zasadę jedności w różnorodności.
Te dwa miejsca kultu są od niedawna połączone nowoczesnym podziemnym Tunelem Przyjaźni, by ułatwić poruszanie się między nimi i krzewić koegzystencję różnych religii. Papież odwiedzi ten tunel razem z wielkim imamem meczetu.
Monumentalna muzułmańska świątynia została zaprojektowana przez architekta - chrześcijanina Friedricha Silabana, a otwarto ją w 1978 roku. Budowa trwała 17 lat. Kopuła opiera się na 12 kolumnach. Minaret ma wysokość 66,66 metra, co jest nawiązaniem do liczby wersetów Koranu - 6666.
W spotkaniu religijnym w meczecie będą uczestniczyć przedstawiciele głównych religii. Franciszek wygłosi przemówienie, po którym podpisze z imamem Wspólną Deklarację z Istiqlal, inspirowaną dokumentem na temat ludzkiego braterstwa z Abu Zabi, ogłoszonym w 2019 roku.
Następnie w siedzibie Konferencji Episkopatu Indonezji papież spotka się z chorymi, osobami z niepełnosprawnościami i ubogimi - podopiecznymi dobroczynnych organizacji.
O godzinie 17 miejscowego czasu, czyli w południe w Polsce, rozpocznie się papieska msza na stołecznym stadionie Gelora Bung Karno, największym takim obiekcie w Indonezji. Ma w niej uczestniczyć około 60 tysięcy osób. To niewielki odsetek katolickiej mniejszości Indonezji, która liczy około 8 milionów ludzi. Wierni zgromadzą się również na pobliskim mniejszym stadionie na terenie tego wielkiego kompleksu sportowego.
Msza będzie ostatnim punktem wizyty Franciszka w Indonezji. W piątek rano papież odleci do Papui-Nowej Gwinei.
Z Dżakarty Sylwia Wysocka (PAP)
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.