W stolicy 8 kwietnia odbędą się międzyreligijne obchody Zwiastowania Pańskiego. W chrześcijańsko-muzułmańskim nabożeństwie wezmą udział m.in. mufti Tomasz Miśkiewicz i biskup katolicki Michał Janocha.
Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania Pańskiego nawiązuje do dorocznych obchodów tego święta w Libanie. Gromadzi ono na wspólnej modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 r. dzień ten jest w Libanie dniem wolnym od pracy. Od 2018 r. święto obchodzą też chrześcijanie i muzułmanie w Jordanii.
"Międzyreligijna formuła święta od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej" - powiedział w komunikacie delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych ks. Andrzej Tulej.
Poinformował, że podobne nabożeństwo odbędzie się w tym roku także w Polsce. Przekazał, że w poniedziałek 8 kwietnia o godz. 18.00 w auli Akademii Katolickiej w Warszawie - Collegium Bobolanum zaplanowane zostało spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów.
Wezmą w nim udział: przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego bp Michał Janocha, ks. Remigiusz Sosnowy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej mufti Youssef Chadid.
Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Maryja. Przyjaciółka Boga i człowieka".
Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański Szajch Mohammed Nuqqari i chrześcijanin Nagy El-Khoury. Początki obchodów sięgają 2007 r., kiedy w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta.
W 2009 r. rząd Libanu ustanowił święto Zwiastowania Pańskiego "Dniem Muzułmańsko-Chrześcijańskim".
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nawiązuje do biblijnego przekazu, według którego archanioł Gabriel objawił się Maryi, zapowiadając Jej narodziny Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.
W Kościele Wschodnim święto zostało wprowadzone w V w., a na Zachodzie przyjęło się za czasów papieża św. Grzegorza Wielkiego (ok. 504-604 r.),
Opis zwiastowania zawarty jest również w trzecim i dziewiętnastym rozdziale Koranu.
Magdalena Gronek
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.