Sikorski zabierze do Polski chrześcijan z Afryki

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zabierze w czwartek wieczorem do Polski 16 uchodźców, którzy obecnie przebywają w obozie dla uchodźców w Tunezji. Po przyjeździe do kraju zostaną oni zabrani do ośrodka dla uchodźców w Dębaku pod Warszawą.

Szef polskiej dyplomacji przebywa w stolicy Tunezji, Tunisie, gdzie o zmianach ustrojowych w tym kraju rozmawiał z tymczasowym premierem tego kraju Bedżim Kaidem Essebsim oraz szefem dyplomacji Muledem Kefim.

"Polska nie była krajem kolonialnym, więc nie ma tradycji wieloetniczności, ale jako symboliczny wyraz naszej solidarności z tym, z czym wy (Tunezyjczycy) się zmagacie, zabiorę dzisiaj do samolotu rządowego kilkunastu uchodźców chrześcijańskich, którzy znaleźli się w obozach w waszym kraju" - powiedział Sikorski na konferencji prasowej w Tunisie.

Wśród grupy uchodźców są trzy rodziny. Dwie z nich pochodzą z Erytrei, a jedna z Nigerii. Jednej z rodzin - kobiecie i jej czwórce dzieci - zaproponowany będzie pobyt w ośrodku dla samotnych matek. Formalności związane z przyznaniem im statusu uchodźców mogą być załatwione w ciągu miesiąca.

Sikorski podkreślił, że cała Europa jest pod wrażeniem szczodrości i gościnności, z jaką Tunezja przyjęła uchodźców nie tylko z Libii.

Wyraził nadzieję, że przywódca tego kraju Muammar Kadafi wreszcie zrobi to, czego od niego oczekują sami Libijczycy i społeczność międzynarodowa, czyli odda władzę i wtedy większość uchodźców, także tych przebywających w Tunezji, wróci do domu.

Szef dyplomacji nawiązał także do zmian ustrojowych, które po ucieczce prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego mają miejsce w Tunezji. Jego zdaniem, kraj ten obecnie "stoi na progu nowej, demokratycznej polityki, co zbliża go do Europy".

Przypomniał, że Polska dała początek upadkowi komunizmu i dlatego teraz z fascynacją i solidarnością śledzi to, co dzieje w Tunezji, która - jak mówił - zainicjowała arabskie przebudzenie. "Nam się udało i wy też odniesiecie sukces" - zaznaczył. Wyraził jednocześnie nadzieję, że zmiany demokratyczne w Tunezji zainspirują cały region.

Sikorski zapewnił, że Polska podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE (od 1 lipca) będzie wspomagać Tunezyjczyków w ich drodze do osiągnięcia sukcesu. "Już zaapelowałem do moich rodaków, ale także wszystkich mieszkańców UE, aby wrócili i cieszyli się wspaniałymi atrakcjami turystycznymi waszego kraju" - mówił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7