Dywan z kwiatów i procesja młodych par

Tegoroczne obchody Święta Bożego Ciała w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze będą miały wyjątkowo piękną oprawę. Wokół nawy głównej powstaje piękny dywan z tysięcy kwiatów. W procesji wezmą udział młode pary w strojach ślubnych. Wszystkie małżeństwa są mile widziane.

Reklama

Bożego Ciało przypada w tym roku 23 czerwca. W katedrze św. Floriana, uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30. Tradycyjnej procesji, po raz pierwszy towarzyszyć będzie dywan utworzony z kwiatów, „rozwinięty” na całej długości nawy głównej. Przejdzie nim abp. warszawsko - praski Henryk Hoser z Najświętszym Sakramentem. Dodatkową, niewątpliwą atrakcją uroczystości będzie obecność wielu par ślubnych, które w pięknych strojach towarzyszyć będą procesji.

Organizatorzy uroczystości zapraszają pary, które zawarły sakrament małżeństwa w okresie minionego roku i chcą wyrazić w ten sposób radość z podjętej decyzji wspólnego życia, przekazać świadectwo swojej miłości i wierności. Każda z młodych żon otrzyma w tym dniu piękny kwiat jako symbol miłości, która zakwitła między małżonkami, i o którą codziennie należy dbać jak o najcenniejszą roślinę. Natomiast każdy z młodych mężów obdarowany zostanie książką, która pomoże mu w budowaniu solidnych fundamentów dla nowego, małżeńskiego związku - i będzie tym, czym dobra gleba jest dla kwiatów. Dla młodych mam przewidziano bukiety. Ludowym zwyczajem było zabranie choć jednej gałązki z kwiatowych ołtarzy przygotowywanych przez wiernych na tę uroczystość i przyniesienie jej do domu. Podarowanie kwiatów zebranym to echo tej tradycji.

- W centrum każdych obchodów święta Bożego Ciała znajduje się Eucharystia jako źródło wszystkich sakramentów, w tym również jako centrum sakramentu małżeństwa, które powstaje oraz trwa dzięki Niej. Bliskość Eucharystii jest najlepszym, nadprzyrodzonym gwarantem wierności małżeńskiej, której małżonkowie mają nadzieję dochować - mówi jeden z organizatorów inicjatywy, Maciej Gnyszka. - Małżonkowie, dzięki Eucharystii mogą patrzeć w przyszłość z ufnością, pamiętając o tym, że to sam Bóg błogosławi ich miłość i cieszy się wraz z nimi z ich radości. Trwanie przy Eucharystii, która połączyła małżonków w dniu ślubu i łączy w codziennym życiu, jest potężnym symbolem wierności. Dlatego dywan kwiatowy oraz obecność młodych małżonków podczas uroczystości Bożego Ciała, będzie pięknym i dobitnym podkreśleniem wagi i wymowy tego Święta.

Dywany rozwijano niegdyś przed królami i możnymi, również dziś pojawia się podczas wielu uroczystości - i świeckich, i religijnych. Utworzenie dywanu z kwiatów nawiązuje do tradycji średniowiecznej, kiedy królewskie ogrody podarowywały w tym dniu Kościołowi kwiaty do przyozdobienia katedr, co uświetniało uroczystości Bożego Ciała.

Symbolika kwiatów, podobnie jak i samego Święta, jest bardzo bogata. Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej) jest wielkim kościelnym Świętem Eucharystii ustanowionym w XIII wieku - świętem dziękczynnym i radosnym. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w 1320 roku w Krakowie. Uroczyste procesje Bożego Ciała, zaczęły towarzyszyć obchodom święta później, bo w XV wieku, a ich intencją było rozwijanie kultu Chrystusa obecnego w Eucharystii. W tradycji ludowej Bóg „opuszcza kościoły”, „schodzi z ołtarzy”, by być bliżej zwykłych, ludzkich spraw. Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Święta – tworzono z nich ołtarze, sypano płatki, pleciono wianki, które następnie święcono. Szczególnie efektowne są zaś dywany kwiatowe powstające specjalnie z myślą o uroczystości.

Najsłynniejszym z dywanów kwiatowych jest ten tworzony corocznie w angielskiej katedrze mieszczącej się w miejscowości Arundel w hrabstwie West Sussex na południu kraju. Powstaje dzięki rodzinie hrabiowskiej wiernej katolicyzmowi nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Próbą przeniesienia tej pięknej tradycji na polski grunt jest właśnie stworzenie kwiatowego dywanu w uroczystość Bożego Ciała na warszawskiej Pradze. Dotychczas najsłynniejsze polskie dywany, często kilometrowej długości, powstawały w miejscowości Spycimierz koło Uniejowa.

Informacji o uroczystości udzielają: ks. Marek Solarczyk (Tel. 694451128) oraz Aleksandra i Maciej Gnyszkowie (Tel. 602616210). Więcej również na stronie: www.polskiekwiaty.org

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama