Abp Galbas: obyśmy umieli żyć według Eucharystii

Obyśmy umieli żyć według Eucharystii, a nie według naszych, pokręconych, często egoistycznych zasad i manier - mówił podczas uroczystość Bożego Ciała metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas.

"Na mszy jest mniej (wiernych - PAP), bo często my, którzy z niej wychodzimy, nie żyjemy według Eucharystii" - przekonywał.

Msza w katowickiej katedrze, której przewodniczył abp Galbas rozpoczęła główne uroczystości Bożego Ciała. W homilii metropolita przypomniał, że obchodzone w czwartek święto koncentruje uwagę wiernych na Eucharystii jako sakramencie nowego przymierza, zawartego przez Chrystusa. Jak podkreślał, przymierze nie może być jednostronne - potrzebuje wzajemności, odpowiedzi, którą jest wiara.

"Nie unikniemy trudów życia, nie unikniemy codziennego zmęczenia, ale dzięki przymierzu z Chrystusem możemy je unieść. Chrystus pomoże nam się nie załamywać naszym wnętrzem i naszym zewnętrzem, naszymi porażkami, nawet życiowymi przegranymi, da nam siłę, byśmy szli dalej, byśmy umieli się odbudować, powstać z największych nawet osobistych ruin i pogorzelisk" - przekonywał hierarcha.

Wiara w Eucharystię - dodawał - powinna wyrażać się w jak najczęstszej obecności na mszy świętej. Uczestnictwo poprzez telewizję, internet, czy radio zastępuje udział w mszy świętej tylko tym, którzy nie mogą przyjść do kościoła, tym, dla których fizyczna wyprawa do kościoła jest niemożliwa - zaznaczył arcybiskup.

"Kiedy nie uczestniczymy w mszy świętej, sami sobie wyrządzamy krzywdę. I jeśli Kościół tak natarczywie i usilnie przypomina nam o ważności tego uczestnictwa, to nie dlatego, że jest taki wstrętny, ale dlatego, że tak bardzo zależy mu na naszym dobrym życiu i pewnym zbawieniu. I tu nie ustąpi" - oświadczył abp Galbas. Jak podkreślił, samo przyjście do kościoła jeszcze nie wystarczy, konieczne jest też zaangażowanie, duchowa jakość obecności na mszy świętej. "Nie przyzwyczajajmy się do mszy" - apelował.

Arcybiskup akcentował, że wiara powinna wyrażać się także w jakości chrześcijańskiego życia - szacunku dla innych, kulturze, cierpliwości, rzetelności w wykonywaniu codziennych obowiązków, uczciwości i dobroci. Nawiązał do słów św. Ignacego, biskupa Antiochii, który definiował chrześcijan, jako tych, którzy "żyją według Eucharystii". "Obyśmy tak umieli żyć: według Eucharystii, a nie według naszych, pokręconych, często egoistycznych zasad i manier" - zachęcał metropolita.

"Powtarzam to często: nie dlatego zmniejsza się liczba obecnych na niedzielnych mszach, że jest demograficzny niż, że pandemia i postpandemia, że media, że laicyzacja, że i materializm, i liberalizm, i ateizm. Nie dlatego, a w każdym razie nie tylko dlatego. Na mszy jest mniej, bo często my, którzy z niej wychodzimy, nie żyjemy według Eucharystii" - powiedział.

W homilii abp Galbas prosił też wiernych o modlitwę o nowe powołania do kapłaństwa. Tak, by i następne pokolenia miały mszę świętą i komunię świętą - dodawał.

Po mszy z katowickiej katedry na ulice Katowic wyruszyła procesja Bożego Ciała, która zatrzyma się przy czterech ołtarzach. W jej skład weszły m.in. poczty sztandarowe, kompania honorowa policji i orkiestra policyjna, siostry zakonne, ministranci, dzieci sypiące kwiaty, kapłani i inni wierni uczestniczący w uroczystościach.

Całość homilii na stronie katowickiego Gościa

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6