Pod hasłem „W Chrystusie jedna Rodzina, święto dla całej rodziny” na terenie wokół moskiewskiej katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbył się 28 i 29 maja festyn rodzinny. Zorganizowali go wierni ze stołecznych parafii katolickich pod kierunkiem gwardiana klasztoru franciszkanów konwentualnych o. Adama Nowaka i franciszkanki s. Iriny Barcewicz.
Otwierając spotkanie nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovič powiedział m.in.: „Jest to bardzo ważna sprawa, rodzina stanowi bowiem podstawową komórkę tworzącą społeczeństwo, rodzi ona osobę i tworzy środowisko dla powstawania nieskończonego bogactwa ludzkiego istnienia ze wszystkimi jego możliwościami. Dlatego problemy rodziny znajdują swoje odbicie na wszystkich poziomach życia społecznego”.
Dyplomata papieski podkreślił znaczenie umiejętności świętowania, którego atmosferę najlepiej rozumieją dzieci. „Właśnie rozpoczynające się święto będzie hymnem piękna rodzin, na które możemy spojrzeć w dowolnym momencie i na nowo odzyskać pocieszenie i siłę do spokojnego, przepełnionego zaufaniem kontynuowania drogi życiowej” – zaznaczył mówca. Przytoczył on słowa Benedykta XVI i błogosławionego Jana Pawła II, że to „miłość tworzy rodzinę, miłość zaś rodzi się z wdzięczności za otrzymane synostwo Boże. Człowiek staje się w pełni człowiekiem stworzonym na podobieństwo Boga, kiedy jest zdolny do uczynienia daru z samego siebie”.
Następnie abp Jurkovič udzielił zebranym rodzinom błogosławieństwa. Wraz z towarzyszącymi mu kapłanami wysłuchał pierwszego półgodzinnego koncertu dzieci z moskiewskiej parafii św. Olgi, połączonego ze składanymi przez ich rodziców świadectwami życia w rodzinie chrześcijańskiej. Zabawy, konkursy i gry sportowe trwały do wieczora. Pierwszy dzień festynu zakończyło spotkanie przy ognisku zatytułowane: „Współbrzmienie gitary z bajanem [rodzaj harmonii - KAI]”.
Główny organizator festynu br. Adam Nowak powiedział, że tego rodzaju przedsięwzięcie pozwala wspólnie i radośnie przeżyć czas, czego tak bardzo brakuje w dzisiejszej Rosji. Dodał, że można wtedy dostrzec w innych samego Chrystusa, ponieważ „podczas święta tworzymy jedną wspólnotę”. Zaznaczył, że taki festyn rodzinny udało się zorganizować w Moskwie po raz pierwszy. Wcześniej odbywały się wystawy książki, ale obecne wydarzenie daje więcej okazji do wzajemnego poznania się i doświadczenia jednoczącej siły Chrystusa.
Właśnie takie wspólnotowe przeżywanie braterstwa, pokazanie, czym jest rodzina, było jedną z najważniejszych inspiracji do zorganizowania tego spotkania – powiedział o. Adam. Podkreślił, że nieprzypadkowo odbyło się ono w maju, gdyż jest to miesiąc maryjny. „Maryja przyniosła na świat Syna Bożego i razem z Nim i świętym Józefem ukazała światu, czym jest rodzina” – dodał franciszkanin. Przyznał, że był zbudowany postawą świeckich współpracowników, którzy stawili się licznie i od sobotniego poranka przygotowywali całą infrastrukturę festynu.
W niedzielę 29 bm., po porannej Mszy św. spotkanie rodzin potrwa do późnego wieczora. Zaplanowano występy różnych zespołów wykonujących tradycyjną i nowoczesną muzykę religijną. Przez cały czas czynny jest kiermasz książki wydawnictw franciszkańskich, salezjańskich, paulińskich i innych. Specjalnie uruchomione na tę okazję kioski proponują ciastka, herbatę, kawę i napoje chłodzące. Przygotowano też specjalne atrakcje dla dzieci: malowanie farbami, nawlekanie różańców z koralików, gry sportowe, loterie fantowe i inne.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.