Setki traktorów uniemożliwią wjazd do stolicy Francji na ośmiu prowadzących do niej autostradach.
Francuscy biskupi stają po stronie protestujących rolników. W serii publicznych oświadczeń zapewniają ich o swej pełnej solidarności. Protestujący od pewnego czasu rolnicy, którzy domagają się m.in. wyższych cen na swoje wyroby i ochrony przed zagraniczną konkurencją, zapowiedzieli na dziś blokadę Paryża. Setki traktorów uniemożliwią wjazd do stolicy Francji na ośmiu prowadzących do niej autostradach.
„Przyjaciele rolnicy, pragniemy wesprzeć was, którzy demonstrujecie w całym kraju, prosząc o sprawiedliwość i szacunek dla waszego zawodu” – napisali we wspólnym oświadczeniu biskupi z prowincji kościelnej Montpellier. „W każdej z naszych pięciu diecezji (Carcassonne i Narbonne, Mende, Montpellier, Nîmes, Perpignan-Elne) nie jesteście nam nieznani, spotykamy was na waszych polach uprawnych, w waszych winnicach i na waszych gospodarstwach. Nauczyliśmy się was cenić dzięki współpracy z wami. Podziwiamy każdego z was za to, że z pasją wykonujecie trudny zawód” – przyznali hierarchowie.
„Ale dziś czara się przepełniła!” – stwierdzili biskupi, wskazując, że w obliczu przytłaczających ich „rosnących kosztów, coraz bardziej restrykcyjnych przepisów, ciągłych kontroli, nadmiernych procedur administracyjnych” rolnicy cierpią aż „po krzyk rozpaczy”. W dodatku mają problemy z nawadnianiem pól i ciągle spadają ich dochody. Dlatego hierarchowie chcą, by zostało uznane żywotne znaczenie zawodu rolnika „dla naszych rodzin, dla naszego kraju”.
Mają nadzieję, że „w drodze dialogu i porozumienia zostaną przyjęte pilne środki na szczeblu krajowym i europejskim”, uznające słuszną przyczynę ich żądań oraz umożliwiające warunki życia zapewniające szacunek wobec nich i ich zawodu. „Oznacza to otrzymywanie godnych dochodów dla was i waszych rodzin” – napisali biskupi prowincji kościelnej Montpellier.
Również biskupi Bretanii (z diecezji Rennes, Vannes, Quimper i Saint-Brieuc) wsparli rolników z tego regionu, zapewniając we wspólnym komunikacie, że słyszą ich gniew. Żądają, aby zostali wysłuchani i by wraz z nimi wypracowano decyzje polityczne na rzecz „sprawiedliwego rolnictwa”.
Z kolei kierujący diecezją Tarbes-Lourdes bp Jean-Marc Micas zaprosił wiernych do odwiedzenia Salonu Rolnictwa, jaki odbędzie się w Tarbes od 7 do 10 marca, aby zrozumieć, co skłania rolników do protestu, poznania warunków ich codziennego życia oraz wsparcia ich pracy i godnego wynagrodzenia dla nich.
Przesłania wspierające rolników ogłosili także: arcybiskup Bordeaux oraz biskupi Valence i Chartres.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).