Francuscy biskupi stają po stronie protestujących rolników

Setki traktorów uniemożliwią wjazd do stolicy Francji na ośmiu prowadzących do niej autostradach.

Francuscy biskupi stają po stronie protestujących rolników. W serii publicznych oświadczeń zapewniają ich o swej pełnej solidarności. Protestujący od pewnego czasu rolnicy, którzy domagają się m.in. wyższych cen na swoje wyroby i ochrony przed zagraniczną konkurencją, zapowiedzieli na dziś blokadę Paryża. Setki traktorów uniemożliwią wjazd do stolicy Francji na ośmiu prowadzących do niej autostradach.

„Przyjaciele rolnicy, pragniemy wesprzeć was, którzy demonstrujecie w całym kraju, prosząc o sprawiedliwość i szacunek dla waszego zawodu” – napisali we wspólnym oświadczeniu biskupi z prowincji kościelnej Montpellier. „W każdej z naszych pięciu diecezji (Carcassonne i Narbonne, Mende, Montpellier, Nîmes, Perpignan-Elne) nie jesteście nam nieznani, spotykamy was na waszych polach uprawnych, w waszych winnicach i na waszych gospodarstwach. Nauczyliśmy się was cenić dzięki współpracy z wami. Podziwiamy każdego z was za to, że z pasją wykonujecie trudny zawód” – przyznali hierarchowie.

„Ale dziś czara się przepełniła!” – stwierdzili biskupi, wskazując, że w obliczu przytłaczających ich „rosnących kosztów, coraz bardziej restrykcyjnych przepisów, ciągłych kontroli, nadmiernych procedur administracyjnych” rolnicy cierpią aż „po krzyk rozpaczy”. W dodatku mają problemy z nawadnianiem pól i ciągle spadają ich dochody. Dlatego hierarchowie chcą, by zostało uznane żywotne znaczenie zawodu rolnika „dla naszych rodzin, dla naszego kraju”.

Mają nadzieję, że „w drodze dialogu i porozumienia zostaną przyjęte pilne środki na szczeblu krajowym i europejskim”, uznające słuszną przyczynę ich żądań oraz umożliwiające warunki życia zapewniające szacunek wobec nich i ich zawodu. „Oznacza to otrzymywanie godnych dochodów dla was i waszych rodzin” – napisali biskupi prowincji kościelnej Montpellier.

Również biskupi Bretanii (z diecezji Rennes, Vannes, Quimper i Saint-Brieuc) wsparli rolników z tego regionu, zapewniając we wspólnym komunikacie, że słyszą ich gniew. Żądają, aby zostali wysłuchani i by wraz z nimi wypracowano decyzje polityczne na rzecz „sprawiedliwego rolnictwa”.

Z kolei kierujący diecezją Tarbes-Lourdes bp Jean-Marc Micas zaprosił wiernych do odwiedzenia Salonu Rolnictwa, jaki odbędzie się w Tarbes od 7 do 10 marca, aby zrozumieć, co skłania rolników do protestu, poznania warunków ich codziennego życia oraz wsparcia ich pracy i godnego wynagrodzenia dla nich.

Przesłania wspierające rolników ogłosili także: arcybiskup Bordeaux oraz biskupi Valence i Chartres.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11