COMECE: postawmy rolników w centrum rozwiązań politycznych

To wyraz między innymi niezadowolenia z polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Reklama

 

Do postawienia rolników w centrum rozwiązań politycznych wezwali biskupi z Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wydali oni dziś oświadczenie w związku z „wielkimi protestami rolników w całej Unii Europejskiej”.

Wskazali, że protesty te zostały wywołane spodziewanymi cięciami dotacji lub ulg podatkowych. Są one także wynikiem powszechnego niezadowolenia w sektorze rolnym z polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym i kryzysom środowiskowym.

„Wzywamy decydentów, aby postawili osobę ludzką w centrum swoich rozważań politycznych, zapewniając większą przejrzystość procesów decyzyjnych, biorąc pod uwagę potencjalne konsekwencje dla osób, których to dotyczy, i wreszcie umożliwiając większe zaangażowanie wszystkich kluczowych aktorów” – napisali europejscy hierarchowie.

Wyjaśnili, że jako COMECE czują potrzebę wzięcia udziału w debacie publicznej, która kształtuje się w tym delikatnym momencie. Zdecydowanie popierając dążenie do zrównoważonej przyszłości dla wszystkich w Unii Europejskiej, podzielili jednocześnie obawy rolników dotyczące zrównoważonego funkcjonowania małych i średnich gospodarstw rolnych oraz przyszłości obszarów wiejskich.

Uznali, że „sektor rolniczy odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu nam dostępnej żywności wysokiej jakości, ożywianiu obszarów wiejskich i zarządzaniu naszymi krajobrazami”. Jednocześnie wyrazili także zaniepokojenie „utrzymującym się spadkiem liczby małych i średnich gospodarstw rolnych” oraz starzeniem się ludności rolniczej, co ukazują statystyki.

Wśród problemów, z jakimi rolnicy się borykają wymienili: stosunkowo niskie dochody i długi czas pracy, konkurencję na rynku (w tym z importem z krajów trzecich), wysokie koszty energii i inflację, rosnącą niepewność związaną ze zmianami klimatycznymi, a także „nadmierne regulacje i falę nowych polityk, które mają realne konsekwencje finansowe”. „Wielu rolników wychodzących dziś na ulice ma poczucie, że ich egzystencja jest zagrożona” – podsumowali hierarchowie.

Ich zdaniem jednak „zrównoważona przyszłość naszego systemu żywnościowego oraz bezpieczna i kwitnąca przyszłość rolników mogą współistnieć i nie wykluczają się wzajemnie”. „Musimy znaleźć rozwiązania, które zagwarantują jedno i drugie i przezwyciężą podziały partyjne: będzie to możliwe tylko wtedy, gdy w centrum tych rozważań znajdą się rolnicy” – wskazali biskupi z COMECE. Wezwali do dialogu, który umożliwi lepsze poznanie „rzeczywistości rolników w Unii Europejskiej, większe uznanie dla ich ciężkiej pracy i zrozumienie ich obaw”.

W związku z tym biskupi z zadowoleniem przyjęli strategiczny dialog między Unią Europejską a głównymi zainteresowanymi stronami w całym łańcuchu rolno-spożywczym, który został formalnie zainicjowany 25 stycznia br., jak ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim orędziu o stanie Unii. „Mamy nadzieję, że ten lub podobne formaty dialogu będą kontynuowane i zapoczątkują nowy sposób uprawiania polityki w Europie” – głosi oświadczenie.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PROTEST, ROLNICY, UNIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7