Z udziałem pięciu biskupów zaaprobowanych przez Stolicę Apostolską odbyły się dziś w kościele św. Józefa w Jining, 500 km na południe od Pekinu uroczystości udzielenia sakry nowemu biskupowi Yanzhou, 45-letniemu ks. Johnowi Lu Peisen. Diecezja ta pozostawała nieobsadzona od 15 sierpnia 2005 roku, po śmierci bpa Thomasa Zhao Feng-wu, SVD.
Uroczystości przewodniczył stojący od grudnia ub. roku na czele Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich, bp Johan Fang Xingyao. Współkonsekratorami byli biskupi Joseph Zhao Fengchang i Joseph Li Mingshu. Wszyscy oni, podobnie jak dwaj inni biskupi koncelebrujący przyjęli sakrę za zgodą Stolicy Apostolskiej. Donosząca o dzisiejszym wydarzeniu agencja UCAN nie informuje czy nowy hierarcha uzyskał mandat papieski.
Nowy biskup zapowiedział, że pragnie wybudować katedrę, krzewić ewangelizację oraz dzieła charytatywne Kościoła. Będzie też nadal posługiwał w niższym seminarium duchownym w stolicy prowincji Szantung – mieście Jinan. Urodzony w 1966 r. w rodzinie katolickiej bp Lu Peisen przyjął święcenia kapłańskie w 1989 r. Jest on sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich w prowincji Szantung. W istniejącej oficjalnie diecezji Yanzhou obok biskupa jest dziewięciu księży, diakon i około 10 tys. katolików. W swoim liście do katolików chińskich z 27 maja 2007 r. Benedykt XVI wyraźnie wskazał, że działalność Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich jest nie do pogodzenia z wiarą katolicką.
Przed powstaniem Chińskiej Republiki Ludowej, w 1948 r. na terenie tej diecezji było 58.400 katolików, a posługiwało im 82 księży i 131 zakonnic. Od końca XIX wieku w tej części Chin pracowali niemieccy werbiści, a jednym z pionierów tej misji był kanonizowany w roku 2003 św. Joseph Freinademetz.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.