Kościół w Polsce 2023 – najważniejsze wydarzenia

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego 2023 roku w Kościele katolickim w Polsce.

CZERWIEC

3 - Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem zwyciężyła w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia. Finał konkursu organizowanego przez KAI odbył się tego dnia w Warszawie. Podczas rodzinnego festynu parafie zakwalifikowane do finału prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Zmierzyły się też w zawodach sprawnościowych. Ponadto zwycięska parafia odebrała specjalną nagrodę Dyrektora Caritas Polska.

4 - Przejściem tysięcy młodych ludzi przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako życiowego Przewodnika, po północy zakończyło się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych „Lednica 2000”. W tym roku odbyło się pod hasłem „Idź za Barankiem”. Uczestnicy wydarzenia uczestniczyli w warsztatach, śpiewali, tańczyli, spowiadali się i uczestniczyli we Mszy św. Podczas liturgii abp Grzegorz Ryś zapewniał młodzież, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko.

14 - Prace Synodu o synodalności, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz sytuacja w Ukrainie – to niektóre tematy 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim. Delegat Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Kościołowi w Polsce za ogromną pomoc świadczoną w naszym kraju ukraińskim uchodźcom. Zebranie odbyło się na Warmii ze względu na przypadające w tym roku 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. Przy grobie wielkiego astronoma w katedrze we Fromborku biskupi odprawili Mszę św. - Mikołaj Kopernik był zarówno genialnym astronomem, jak i człowiekiem głębokiej wiary, który łączy w sobie fides et ratio – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki.

15 -  „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” - to tytuł nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024. Program ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na potrzebę ożywienia Kościoła w codzienności wspólnoty oraz zdynamizowanie wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła - powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

17 - Abp Adrian Galbas odbył ingres do katowickiej katedry. W homilii powiedział, że wraz z diecezjanami chciałby tworzyć “Kościół, który siebie nie stawia w centrum, nie stawia też w centrum żadnej doczesnej korzyści, nie zasłania, ale odsłania ludziom Boga, którego obraz dla tak wielu jest dzisiaj przysłonięty, zapaćkany, albo nawet całkowicie wymazany z życia". Nowy metropolita katowicki zastąpił na tym stanowisku abp. Wiktora Skworca, który przeszedł na emeryturę.

LIPIEC

7 - Przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki i abp. Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podpisali wspólne orędzie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. - W tych trudnych dniach zapisujemy kolejne ważne karty w księdze pojednania tak, abyśmy potrafili ułożyć naszą wspólną przyszłość jak wolni z wolnymi i równi z równymi – głosi dokument, podpisany i odczytany w trakcie liturgii słowa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W Orędziu pada apel m.in. o dalsze badania historyków celem ustalenia pełnej prawdy o tej „przerażającej zbrodni” oraz o „godne upamiętnienie ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia”.

9 - Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś został przez papieża Franciszka ogłoszony kardynałem. Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym Ojciec Święty wręczył insygnia kardynalskie 21 purpuratom, odbył się w Watykanie 30 września.

12 - Nie można w imię fałszywie rozumianego patriotyzmu wzbudzać lęku i wrogości wobec przybyszów, zwłaszcza z powodu ich statusu, religii lub pochodzenia - przestrzegła w wydanym komunikacie Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Oceniła, że “sposobów mądrej i solidarnej gościnności nie ma potrzeby czynić przedmiotem referendalnych rozstrzygnięć”. Jednocześnie zaapelowano, by sytuacji migrantów i uchodźców w Polsce nie wykorzystywać instrumentalnie do rozgrywek politycznych oraz kształtowaniem postaw ksenofobicznych. “Takie działania są nie do pogodzenia z chrześcijańskim nauczaniem” - stwierdza komunikat, który podpisał przewodniczący Rady bp Krzysztof Zadarko.

SIERPIEŃ

1-6 - Ponad 25 tys. osób z całej Polski uczestniczyło w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Wydarzenie, w którym wziął udział papież Franciszek, odbyło się pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

15 - Legat papieski kard. Stanisław Dziwisz nałożył nowe korony na skronie Jezusa i Maryi na łaskami słynącym wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej. – Niech Matka Boża Kodeńska będzie nam przewodniczką drogi w dążeniu do zażegnania wojny, do pojednania i do pokoju – wezwał. W trzydniowych uroczystościach 300. rocznicy koronacji wizerunku wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych, zgromadzonych na nadbużańskich błoniach głównego sanktuarium Podlasia.

15 - Modlitwę o pokój, zwłaszcza w Ukrainie, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający na Jasną Górę pątnicy. Wiele pielgrzymek realizowało w drodze program korespondujący z tematem Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Nie zabrakło modlitwy i solidarności ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku ulewnych deszczów i nawałnic w naszym kraju oraz ze Słoweńcami walczącymi z powodzią i jej skutkami.

21 - Zmarł dr Jerzy Umiastowski, b. przewodniczący Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Lekarskiej i współautor polskiego Kodeksu Etyki Lekarskiej. Miał 90 lat.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6