Kościół w Polsce 2023 – najważniejsze wydarzenia

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń mijającego 2023 roku w Kościele katolickim w Polsce.

Reklama

MARZEC

9 - Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z publikacjami dotyczącymi Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego i papieża. Chodzi o reportaż Marcina Gutowskiego wyemitowany w TVN24 oraz książkę Ekke Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”, które wywołały wielomiesięczną, burzliwą debatę społeczną. W swoim oświadczeniu kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że „niszczenie zbiorowej pamięci prowadzi do samounicestwienia narodu, do odebrania jego tożsamości, od wieków budowanej na wartościach Ewangelii”. Uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” przyjął Sejm.

14 - Krajowy proces synodalny, pomoc Kościoła w Polsce na rzecz Ukrainy, przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów i dyskusja nad zarzutami pod adresem Jana Pawła II – to główne tematy 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie. Zapowiedziano powołanie zespołu, który badając archiwa państwowe i kościelne zajmie się “praktyką rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości”.

14 - Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych - wykazały  czynności procesowe przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. 6 sierpnia ks. Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL, został pośmiertnie uhonorowany przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

KWIECIEŃ

2 - W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II ulicami miast w całej Polsce przeszły marsze papieskie. Były one wyrazem wdzięczności za pontyfikat, zachętą do powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. W największym takim zgromadzeniu – Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie – przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób.

19 - W strasznych dniach Zagłady i Powstania w warszawskim getcie broniliście – i obroniliście – godności człowieka, ludzkiego prawa do godnego życia, w tym także prawa do godnego umierania – napisał abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, na 80. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.

20 - Głębszemu poznaniu specyfiki i pomocniczości lokalnego Kościoła w dobie działań wojennych w Ukrainie służyło spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski. Dwudniowe obrady odbywały się na terenie diecezji ełckiej.

20-23 - Ponad 120 wydawców uczestniczyło w XXVIII Targi Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie. Na czterodniową imprezę złożyły się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty edukacyjne i pokazy filmowe.

23 - „Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1. Listu do Koryntian (1Kor 11,22) stanowiły myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpoczęła ona XV Tydzień Biblijny.

27 - Wojna w Ukrainie, problemu uchodźców, praca nad Synodem Biskupów o synodalności, a także ekologia były głównymi tematami corocznego spotkania grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec, które odbyło się dniach 25-27 kwietnia w Augsburgu.

MAJ

2 - Pragniemy zachęcić wszystkich uczestników wyborczej rywalizacji o władzę do ciągłego pielęgnowania szlachetnego ducha politycznej służby – napisali członkowie Rady Stałej KEP w Stanowisku przed nadchodzącymi wyborami. Zwrócili się też do uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła, zaznaczając, że “Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum, ponieważ Kościół ma swoją własną stronę; Kościół winien stać po stronie Ewangelii”.

17 - Kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą przewiduje projekt naukowo-badawczy “Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978”. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dyrektor placówki Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z UMK w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym.

20 - Przedstawiciele wspólnot „Wiara i Światło” dziękowali na Jasnej Górze za 45 lat ich istnienia w Polsce. Ruch ma charakter międzynarodowy i ekumeniczny, promuje wartość osób z niepełnosprawnością intelektualną, ukazuje ich różnorodne dary i zdolności, zmieniając sposób ich postrzegania w świecie i służąc integracji. - Oni mają wyższy iloraz serca i uczą nas, żeby kochać i być kochanym – mówią o osobach z niepełnosprawnością intelektualną ich rodziny i przyjaciele.

21 - O głębokiej religijności Mikołaja Kopernika, który potrafił godzić wiarę i naukę, mówił w katedrze we Fromborku – miejscu pochówku genialnego astronoma - abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski i przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przewodniczył Mszy św. sprawowanej w tamtejszej katedrze z okazji 480. rocznicy śmierci uczonego oraz wydania jego przełomowego traktatu "De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich).

23 - Tak jak rok temu, ponad cztery piąte Polaków deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem moralnym – podało CBOS, komentując: „Polityczno-medialna burza związana z doniesieniami dotyczącymi tuszowania przez kardynała Karola Wojtyłę przypadków pedofilii wśród księży nie naruszyła autorytetu Jana Pawła II w polskim społeczeństwie”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7