Papież Franciszek powiedział, że nigdy nie zmieni nauczania Kościoła o kapłańskim celibacie – zapewnił włoski kardynał Agostino Marchetto. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika internetowego „El Debate” jeden z najlepszych znawców Soboru Watykańskiego II podkreślił, że „nie możemy podważać doktrynalnej i moralnej tradycji Kościoła, by zadowolić świat”.
Pytany o dyskutowaną na niedawno zakończonej pierwszej sesji Synodu Biskupów o synodalności kwestię diakonatu kobiet, hierarcha zaznaczył, że trzeba ją odróżnić od sprawy przyznania kobietom większej roli w podejmowaniu decyzji w Kościele, co niekoniecznie wymaga udzielenia im pierwszego stopnia święceń, jakim jest diakonat. Władza jurysdykcji może być bowiem im udzielona przez papieża, tak jak to miało miejsce z przyznaniem im prawa głosu na sesji synodu. Natomiast diakonat żeński wciąż jest przedmiotem badań i debat naukowych. Papież dał na ich prowadzenie kolejny rok.
Odnosząc się do nieumieszczenia w końcowym sprawozdaniu z synodalnej dyskusji skrótu LGBT kard. Marchetto wyjaśnił, że uwzględniony został sprzeciw, z jakim spotkała się obecność tej terminologii we wcześniejszym dokumencie roboczym synodu.
„Z pewnością nie możemy ignorować świata i dlatego błędem jest szukać schronienia w przeszłości. Ale nigdy nie powinniśmy zapominać, że jesteśmy w świecie, ale nie jesteśmy ze świata. Nie możemy podważać doktrynalnej i moralnej tradycji Kościoła, by zadowolić świat. Spójrzmy na krzyż Chrystusa, chwalebny, ale wciąż krzyż” – zaznaczył były sekretarz Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.