- Gromadzimy się dziś w bazylice panewnickiej u naszych braci franciszkanów, aby - jak przed laty w Asyżu - we wspólnocie różnych religii i ludzi dobrej woli prosić Boga o pokój - powiedział ks. Adam Palion.
Spotkanie odbyło się w niedzielę 15 października. Już po raz drugi chrześcijanie, przedstawiciele Gminy Żydowskiej oraz świata islamu wspólnie wołali o pokój.
Ksiądz Palion, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i Dialogu Międzyreligijnego, zwrócił uwagę na niestabilną sytuację na świecie, w którą wpisało się wydarzenie. Podkreślił, że wspólne wołanie o pokój jest odpowiedzią na wezwania kierowane przez wielu przywódców religijnych. - Odpowiadamy na apel papieża Franciszka, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz abp. Adriana Galbasa, aby stanąć w jednym szeregu przed Bogiem i wypowiedzieć intencje o pokój na świecie, szczególnie w Ukaranie, Izraelu oraz w Górskim Karabachu - mówił.
W trakcie spotkania odczytano modlitwę papieża Franciszka z encykliki Fratelli tutti: "Panie i Ojcze rodzaju ludzkiego, który stworzyłeś wszystkie istoty ludzkie z równą godnością, zaszczep w nasze serca ducha braterstwa. Natchnij nas marzeniem nowego spotkania, dialogu, sprawiedliwości i pokoju. Pobudź nas do tworzenia zdrowszych społeczeństw i bardziej godnego świata, bez głodu, bez ubóstwa, bez przemocy, bez wojen. Niech nasze serce otworzy się na wszystkie ludy i narody ziemi". Przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Katowicach nawiązał do proroctwa z Księgi Micheasza o Jerozolimie, zapowiadającej przyszłe panowanie Boga. Modlił się także słowami: - Nasz Boże, któryś jest w niebie, udziel nam siły, byśmy mogli działać, pracować i żyć, aż Duch z wysoka ukaże się nad nami i pustynia zamieni się w winnicę i winnica wyrośnie jak las. I dlatego, Panie Boże i Boże naszych ojców, spraw, by dla nas i dla całego świata spełniło się to, co przyobiecałeś przez proroka Micheasza.
W modlitwę włączył się także przedstawiciel świata islamu, który odczytał sury Koranu mówiące o pokoju.
W spotkaniu, obok licznie zgromadzonych wiernych oraz osób życia konsekrowanego, uczestniczyli także uczniowie i absolwenci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Jakub i Wiktoria Zawodny wykonali m.in. utwory Antonia Vivaldiego oraz Julesa Masseneta.
Obecni byli także Hraczja Bojadżjan, konsul honorowy Republiki Armenii, Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach, oraz ks. Volodymyr Lytvyniv, duszpasterz wspólnoty greckokatolickiej w Katowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).