Jasna Góra: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Z udziałem tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Pątnicy pamiętali też w modlitwie o cierpiących z powodu wojny Ukraińcach i o walczących z żywiołem powodzi Słoweńcach.

Reklama

Uroczystość Wniebowzięcia dodaje nam odwagi wiary w świecie, w którym zdają się triumfować zakłamanie, zło i śmierć – mówił Wacław Depo.

Podkreślał w kazaniu, że czasy, w których żyjemy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. - Dlatego potrzeba nam gorliwego „zapalania świateł wiary” - apelował. - Budzenie energii religijnych jest sprawą obowiązku nas wszystkich katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha, a wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi największą przysługę, poprzez przedłużenie bytu narodowego” – mówił abp Wacław Depo.

Sumę odpustową koncelebrował bp Patric Chisanga z Zambii, który do swojej diecezji w Afryce zabiera Kopię Obrazu Matki Bożej. Jak opowiadał bardzo imponuje mu wiara Polaków i zawierzenie Maryi. - Widzę na Jasnej Górze strumienie pielgrzymów z Polski i z zagranicy, które przybywają do Pani Jasnogórskiej. Jestem pod wrażeniem miłości jaką naród polski obdarza Matkę Bożą – powiedział biskup.

Mszy św. z udziałem pątników, którzy przyszli w pielgrzymkach z Warszawy przewodniczył rano kard. Kazimierz Nycz. Wyraził radość ze wzrostu liczby pątników, odradzania się tej formy rekolekcji po czasie ograniczeń spowodowanych pandemią i licznego udziału w pielgrzymkach młodych. - Dzisiaj w tym świecie pełnym lęków, pełnym niepokojów, ludzi głoszących złowieszczy strach, potrzeba nam takiej nadziei, jakiej daje Jasna Góra i to jest ta duchowa moc, którą powinniśmy się chlubić” – mówił kard. Nycz.

Pielgrzymi o godz. 10.00 uczestniczyli w modlitwie za Ojczyznę, wysłuchali programu słowno-muzycznego pt. „O. Augustyn Kordecki (1603-1673) - bohaterski Obrońca Jasnej Góry w czasie Szwedzkiego Potopu”. Przygotowali go uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy. To w ramach Roku Jubileuszowego o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. Modlitwie towarzyszył też Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Jego członkowie dziękowali Matce Bożej za 75 lat istnienia.

Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Dziś przypada także rocznica "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, dlatego po Apelu Jasnogórskim będą oddane salwy armatnie na placu przed Szczytem.

W ciągu ostatnich dni, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyło 41 tys. pieszych pielgrzymów. Kolejne tysiące Polaków, poprzez duchową formę uczestnictwa, a także swoją gościnność okazywaną pątnikom na trasie, włączyły się w te narodowe rekolekcje w drodze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7