Kiedy wyszedł po Zesłaniu Ducha Świętego, aby głosić Chrystusa, głosił właśnie tę tajemnicę – tajemnicę nowego życia. Cóż w tej tajemnicy, moi drodzy, jest jawne? Co możemy o niej powiedzieć? Czym jest Odkupienie?
Nie ma przymusu. Im większa wartość, tym większa wolność. Im bardziej boski jest Bóg, tym większą wolność ma Piotr. „Jeżeli chcesz, możesz, ale nie musisz”. Odkupienie przynosi ze sobą doświadczenie wolności. Najgłębsze z możliwych doświadczenie wolności. I Piotr chce. A jeżeli chce, to może. Wychodzi przed ten wieczernik i mówi: „Wyście Go zabili, a On miał ocalić Izraela”. Chce – to może. Niczego nie musi.
Przytoczmy jeszcze raz słowa encykliki: „Jedna narzuca się odpowiedź, zasadnicza i podstawowa. Jeden zwrot ducha, jeden kierunek umysłu, woli i serca: ad Christum Redemptorem hominis (...). Ku niemu kierujemy nasze spojrzenie, powtarzając wyznanie świętego Piotra: „Panie do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”...”.
Ale nasze doświadczenie życia jest pokrętne. Nasze doświadczenie życia jest pokrętne na każdym etapie. Brak nam tej Piotrowej wrażliwości na życie. My nie żyjemy walką o życie, nie mamy tego życia jako daru. My nie czujemy się pod spojrzeniem Boga, nie jesteśmy skałą, nie jesteśmy solą, nie jesteśmy latoroślą, nie jesteśmy błogosławionymi – to wszystko jest nam obce. My nie narażamy życia. My czerpiemy korzyści z cudzego narażania życia. Nasz etos wcale nie jest etosem odłożonego miecza. Gdybyśmy mieli miecz... Gdybyśmy tylko mieli miecz i mieli pewność…
Nasz etos jest etosem prymitywnego prostego egoizmu. I my oczekujemy od Boga przymusu. I to jest najgorsze w tym wszystkim. W gruncie rzeczy oczekujemy od Boga przymusu. Chcemy mieć Boga w naszym zniewoleniu. Mamy dusze niewolników w spojrzeniu na Boga, dusze giermków, którzy czują się sobą wtedy, kiedy służą. My nie rozumiemy tego: „Jeśli chcesz, możesz...”. Chcielibyśmy musieć. I dlatego tak nam daleko do tych słów: Redemptor hominis. Amen.
Poprzednie fragmenty: Doświadczenie życia (1) i Piotrowa przygoda z życiem (2)
***
Fragment pochodzi z książki "Nadzieja czeka na Słowo. Rekolekcje" ks. Józefa Tischnera wydanej nakładem wydawnictwa Znak. Rekolekcje "Odkupiciel Człowieka" wygłoszone zostały w kościele Św. Krzyża w Warszawie w 1979 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).