Kraków. Było tam Jadwig wiele

W katedrze na Wawelu odbył się dziś po raz siedemnasty Zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Wręczono także nagrody laureatom VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej i I Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Królowa Jadwiga Andegaweńska".

Reklama

Zjazdy odbywają się corocznie około 8 czerwca, gdy przypada liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Królowej. Tym razem przyjechały delegacje 39 szkół biorących udział w tegorocznych konkursach jadwiżańskich z: Alfredówki, Białegostoku, Bieńkówki, Bilczy, Błażowej, Czułowa, Działdowa, Klimontowa, Kornatki, Kaszowa, Kolbuszowej, Krakowa, Krzywaczki, Libiąża, Lusiny, Łodzi, Mysłowic, Myślenic, Niepołomic, Nowej Wsi, Nowego Targu, Pagorzyny, Parczewa, Pcimia, Rzeczycy, Rzezawy, Sandomierza, Suchej Beskidzkiej, Warszawy, Winiar, Zduńskiej Woli, Żegociny. Na głowach wielu uczestniczek ubranych w suknie historyczne złociły się korony królewskie, nawiązujące do postaci świętej monarchini.

- Konkurs odgrywa dużą rolę w propagowaniu kultu św. Jadwigi Królowej i w przybliżeniu młodzieży jej postaci -  mówi ks. dr Paweł Baran, proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu. Dodał w trakcie kazania wygłoszonego w trakcie Mszy św. w katedrze, że "Jadwiga Andegaweńska, która była królem Polski, łączyła królestwo ziemskie z królestwem Chrystusowym". -  Raduje się moje serce, gdy w okolicach 8 czerwca spotykamy się tutaj co roku. Widzę, jak święta królowa Jadwiga jednoczy młodzież polską od Szczecina do Przemyśla, od Wrocławia do Białegostoku. Jednoczy jednak także Polaków i Węgrów - powiedział dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

Stanisława Buczek, prezes zarządu Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej przypomniała, że w VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej odbywającym się w tym roku pod hasłem "Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej", w 610. rocznicę Unii w Horodle, wzięło udział 741 uczniów ze 120 placówek szkolnych. W rezultacie kwietniowego finału konkursu w Krakowie, podczas którego uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące św. Królowej Jadwigi i jej epoki oraz dziejów dynastii Jagiellonów i katedry wawelskiej, a także uczestniczyli w katedrze w konkursowej grze terenowej, wyłoniono zwycięzców. Dzisiaj odebrali swe laury. Złote Lilie w kategorii szkół podstawowych otrzymała drużyna ze Szkoły Podstawowej Źródło Fundacji Sternik w Krakowie w składzie: Matylda Gicała, Urszula Podstawska i Helena Podstawska. Srebrne Lilie przyznano drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku, Brązowe zaś drużynie ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Rybnej.

Kraków. Było tam Jadwig wiele   Bogdan Gancarz /Foto Gość Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej w kategorii szkół podstawowej zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Źródło Fundacji Sternik w Krakowie.

Złote Lilie w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymała drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej w składzie: Wiktoria Kulasa, Szymon Olszowy, Liwia Słowik. - Złote Lilie powędrowały do nas już po raz trzeci. Dwa razy zdobyliśmy też Srebrne Lilie - powiedziała dr Małgorzata Kutrzeba, opiekunka zwycięskiej drużyny. Srebrne Lilie w tej kategorii otrzymała drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Targu, Brązowe zaś drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. Prof. Jadwiga Duda, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wręczyła członkom drużyny z Błażowej, listy intencyjne zapewniające im indeksy uniwersytetu, w razie podjęcia decyzji o studiach na tej uczelni. Zwycięscy konkursu pojadą także na wycieczkę do Budapesztu, śladami Jadwigi Andegaweńskiej.

Kraków. Było tam Jadwig wiele   Bogdan Gancarz /Foto Gość Złote Lilie w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymała drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej.

Dzisiaj wręczono także nagrody w zorganizowanym po raz pierwszy konkursie plastycznym poświęconym postaci świętej monarchini. - Wzięło w nim udział 228 osób. Podzielono ich na dwie grupy wiekowe: z klas od O do III oraz od IV do VIII. W każdej z nich były dwie kategorie konkursowe: scenka rodzajowa i portret. Wiele prac miało bardzo ciekawe formy plastyczne. Niewykluczone, że prace konkursowe zostaną opublikowane w książce w cyfrowym formacie PDF - mówi S. Buczek. Pełna lista osób nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plastycznym jest dostępna na stronie internetowej katedry na Wawelu pod adresem: https://www.katedra-wawelska.pl/szkoly-im-sw-jadwigi-krolowej/konkurs-plastyczny/i-miedzynarodowy-konkurs-plastyczny-krolowa-jadwiga-andegawenska.

Po wręczeniu nagród, uczestnicy uroczystości przeszli procesyjnie przed ołtarz z Czarnym Krucyfiksem, przed którym niegdyś modliła się Królowa Jadwiga i gdzie teraz znajdują się jej relikwie, aby modlitewnie uczcić świętą monarchinię.

Czytaj także:

Chcą wiedzieć wszystko o św. Jadwidze

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7