W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny sześć kobiet dołączyło do grona dziewic konsekrowanych archidiecezji krakowskiej.
Maria, Katarzyna, Hanna, Katarzyna, Joanna i Agnieszka do przyjęcia konsekracji przygotowywały się bardzo długo. Przypieczętowaniem ich decyzji był ślub czystości, jaki złożyły 8 grudnia, na ręce bp. Jana Zająca.
W homilii zaznaczył on, że Matka Boża otrzymała dar w postaci czystego serca. Taki sam dar dostali również Adam i Ewa, jednak utracili go na skutek popełnionego grzechu, co miało dla świata katastrofalne skutki. Tęsknota za Bogiem, która odtąd zrodziła się w sercu człowieka, trwała aż do przyjścia na świat Maryi - czystej, bez skazy, niepokalanej. Tym czystym sercem potrafiła Ona rozeznać wolę Boga i powiedzieć Mu "tak". Roztropnie zapytała anioła, jak to możliwe, że pocznie syna, skoro nie zna męża, a gdy zrozumiała, że Jej drogą jest dziewictwo i macierzyństwo dokona się przez Ducha Świętego, przyjęła tę prawdę sercem.
- W sercu Maryi nie było zwątpienia, dlatego dziewictwo serca jest nawet większym skarbem niż dziewictwo ciała - mówił bp Zając.
Przypomniał również, że w kościele konsekracja, czyli przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, dokonuje się podczas każdej Mszy św.
- Kim zaś stają się dziewice, gdy Kościół prosi Ducha Świętego, by je konsekrował? Stają się oblubienicami Chrystusa, zaślubionymi z Nim. A kiedy na pytanie biskupa odpowiadają, że chcą tego dostąpić, otwiera się przed nimi głębia życia - przekonywał hierarcha tłumacząc, że najpierw musiały one w sercu uwierzyć, że Chrystus chce je poślubić. Między nimi a Jezusem powstała wtedy wyjątkowa więź, w efekcie której dają Mu siebie w darze.
- Oblubieniec pozostaje niewidzialny, a wy macie o Nim świadczyć. Obrączka, którą przyjmujecie, mówi, że On jest i tworzy wieczne więzy. Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - prosił bp Zając.
Po złożeniu ślubu każda z dziewic oprócz obrączki dostała też księgę Liturgii Godzin.
Monika Łącka /Foto Gość Po złożeniu ślubu każda z dziewic konsekrowanych otrzymała obrączkę
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.