Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prosząc o modlitwę z okazji przypadającej 25 listopada tego roku 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Abp Gądecki zaapelował też o dodanie tej intencji do modlitwy powszechnej podczas Mszy św. w niedzielę 27 listopada.
„W kontekście trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół w Polsce pragnie – na różne sposoby – solidaryzować się z narodem ukraińskim” – napisał abp Gądecki w liście do biskupów. Poinformował, że w związku z przypadającą 25 listopada 90. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie, w piątek, 25 listopada br. w Warszawie, w kościele św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51) o godz. 19:30 – przy współudziale Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Wspólnoty Sant’Egidio, odbędzie się ekumeniczna modlitwa pamięci z tej okazji. „Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni” – podkreślił abp Gądecki.
Informacja o przypadającej 25 listopada rocznicy zostanie przekazana wiernym w najbliższą niedzielę 20 listopada podczas ogłoszeń parafialnych w kościołach. Natomiast w kolejną niedzielę, 27 listopada, do modlitwy powszechnej zostanie dodane odpowiednie wezwanie, którego propozycja została wysłana do parafii.
Wielki Głód na Ukrainie to jedna z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki. Jej kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków.
Publikujemy pełną treść listu:
Warszawa, dnia 18 listopada 2022 roku
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale/ Arcybiskupie/ Biskupie,
w bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, jednej z najokrutniejszych zbrodni dokonanych przez reżim sowiecki, której kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Ludobójstwo dokonane przez Rosję pochłonęło – wg różnych szacunków – od 3 do 10 mln ofiar, w tym również Polaków.
W kontekście trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół w Polsce pragnie – na różne sposoby – solidaryzować się z narodem ukraińskim. Dlatego też dnia 25 listopada br. w Warszawie, w kościele św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51) o godz. 19:30 – przy współudziale Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Wspólnoty Sant’Egidio, odbędzie się ekumeniczna modlitwa pamięci. Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Waszej Eminencji/ Ekscelencji z serdeczną prośbą, aby w najbliższą niedzielę 20 listopada przekazać w parafiach ogłoszenie o przypadającej w najbliższy piątek dnia 25 listopada br. rocznicy, a w kolejną niedzielę tj. 27 listopada br. dodać odpowiednie wezwanie do modlitwy powszechnej, którego propozycję Sekretariat KEP przesyła w załączeniu.
Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
***
Propozycja wezwań do modlitwy powszechnej w niedzielę 27 listopada 2022 r.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.