Bp Lityński: Prosimy Boga, aby uchronił nas od niszczącego podziału wewnętrznego naszego narodu

„Prosimy Boga o wysłuchanie, aby uchronił nas od niszczącego podziału wewnętrznego naszego narodu i od zewnętrznego zagrożenia ojczystego domu” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas uroczystej Mszy św. w 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia.

Reklama

Wczoraj oficjalne obchody z udziałem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy na skwerze 31 sierpnia 1982 roku, a dziś Msza św. w intencji ojczyzny w katedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego – tak w Gorzowie Wlkp. uczczono największą demonstrację w historii ziemi lubuskiej przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Na początku homilii biskup przypomniał, że katedralna świątynia stała się również ofiarą tamtych wydarzeń. Tego dnia milicja wrzuciła kilka granatów łzawiących do świątyni. – Doznała uszkodzenia witraża, została zakłócona modlitwa wiernych, zgromadzonych w świątyni, ucierpiały dzieci, które przybyły, aby skorzystać ze spowiedzi przed nowym rokiem szkolnym i katechetycznym. Nasza modlitwa ma wymiar ekspiacyjny za tamtą profanację Bożej świątyni. Nie możemy zapomnieć, że od 13 grudnia 1981 roku katedra była miejscem modlitwy, sprawowanych Mszy św. i nabożeństw w intencji nie tylko Związku Zawodowego Solidarność, ale także całego ruchu wolnościowego. Odbywały się w niej modlitwy w intencji internowanych, na zewnątrz zaś składano kwiaty i palono znicze – mówił biskup.

Kaznodzieja odniósł się także do Białego Krzyża znajdującego się przy katedrze. – Stał się znakiem łączącym tych, którzy nie godzili się na zniewolenie, obecność pod krzyżem była wyrazem wiary, ale też protestem przeciw Stanowi wojennemu. Wspólna modlitwa, rozważanie Słowa Bożego, gromadzenie się w katedrze lub w jej obrębie było potrzebą wielu mieszkańców. Ale też byli tacy, którzy przychodzili służbowo, w celach obserwacyjnych, wywiadowczych, w celach zakłócających modlitwę, bądź aby ją całkowicie udaremnić – mówił biskup.

Na zakończenie hierarcha odnosząc się do czasów współczesnych zauważył, że modlitwa daje pokój przy podjęciu decyzji, a także odwagę pójścia dalej. – Myślę, że takie poczucie mieli uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat. Z Bożą pomocą, z Bożym błogosławieństwem wyrażali odważnie swój sprzeciw przeciw zniewoleniu narodu, przeciw łamaniu prawa. I możemy zauważyć, że ta modlitwa została wysłuchana. Dzisiaj też prosimy Boga o wysłuchanie, aby uchronił nas od niszczącego podziału wewnętrznego naszego narodu i od zewnętrznego zagrożenia ojczystego domu – podkreślił na zakończenie.

Po Mszy św. odbyło się złożenie wiązanek pod Białym Krzyżem Solidarności.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych i pocztów sztandarowych. Jak co roku nie zabrakło też mieszkańców miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama