Nowa ewangelizacja to zdolność „stworzenia na nowo chrześcijańskiej tkanki dzisiejszego społeczeństwa”, pod warunkiem, że przystąpią do tego „te same wspólnoty kościelne, żyjące w tych krajach, w tych narodach” - uważa abp Rino Fisichella, przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji, utworzonej we wrześniu ub.r. przez Benedykta XVI.
Jego opinie przytacza „L'Osservatore Romano” w relacji z dwudniowego spotkania na temat zadań nowej dykasterii. Włoski hierarcha podkreślił, że „spojrzenie papieża skierowane jest do tych krajów, które znamy jako Zachód bądź pierwszy czy drugi świat, gdzie postęp gospodarczy, naukowy i techniczny spowodował kryzys poczucia Boga i jego znaczenia dla egzystencji jednostki, która jest ofiarą procesu zeświecczenia, skłaniającej do życia «etsi Deus non daretur» - jak gdyby Boga nie było”.
Abp Fisichella stwierdził, że chociaż w wielu Kościołach lokalnych „zachowało się głębokie poczucie religijne, którego wyrazem jest życie wiarą oraz tradycje religijne, nie towarzyszy im jednak równie głębokie wsparcie ze strony inteligencji, będące w stanie przekazywać bogactwo doświadczenia i dziedzictwa wiary, okazującej częstokroć alergię na te formy i przechodzącej do sekt, gdzie górę biorą uczuciowość i fundamentalizm”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.